Доступність посилання

ТОП новини

«Велике переселення народів» по-європейськи і Україна


Київ – Європа переживає «велике переселення народів», спричинене демографічними і соціальними проблемами на сході континенту та у Південно-Східній Азії, а також революційними подіями на півночі Африки. Міграційна хвиля котиться зі сходу на захід Європи і ризикує перекроїти демографічну європейську мапу в найближчі 10 років. Про це ідеться у звітах, які цього тижня оприлюднили міжнародні експерти – з Євросоюзу, ООН та Міжнародної організації з міграції. Міграційні проблеми залишаються болючими і для України, яка для багатьох мігрантів є, насамперед, транзитної країною.

За даними української Державної міграційної служби, на обліку в Україні перебуває близько 200 тисяч мігрантів. Очікуючи на отримання притулку або права на перебування в Україні, такі нелегали живуть у пунктах тимчасового перебування.

«У нас є дві категорії центрів – це пункти тимчасового утримання нелегальних мігрантів та пункти тимчасового утримання біженців. Працюють там співробітники за вільним наймом, але підпорядковуються вони Державній міграційній службі. Наявність таких пунктів – це вимога міжнародних документів, стороною яких є Україна, а по-друге, там справді розміщуються нелегальні мігранти та біженці, які у цих пунктах, центрах знаходять притулок», – розповів Радіо Свобода керівник інформаційного управління Державної міграційної служби Євген Крикотун.

Так, відповідно до угоди між Україною та Євросоюзом щодо реадмісії, ЄС виділив Україні 30 мільйонів євро для побудови семи нових сучасних пунктів для тимчасового утримання мігрантів – на Львівщині, Закарпатті, Сумщині, у Донецькій, Луганській та Миколаївській областях. Будівництво центрів розпочинається цими днями, а завершиться до весни 2014 року.

Гроші для мігрантів: скільки є і скільки потрібно?

У цілому для забезпечення нормального життя мігрантів міжнародні організації надають українській стороні необхідну технічну та фінансову допомогу. За даними Єврокомісії та Міжнародної організації з міграції (МОМ), їхні проекти, здійснювані в Україні, перевищують 50 мільйонів євро. Ці інвестиції міжнародна спільнота та українці вкладають у побудову нових, реконструкцію діючих пунктів (центрів) тимчасового перебування мігрантів, оформлення їм необхідних документів, інтеграцію мігрантів у суспільство, пояснюють у представництві ООН.

А голова представництва МОМ в Україні Манфред Профазі у розмові з Радіо Свобода зазначив: «Справа не у тому, зростають чи зменшуються кошти на проекти з облаштування мігрантів. Ми вважаємо, що впорядкована міграція слугує на користь мігрантам і суспільству. Міжнародні організації та Україна, ми разом розв’язуємо складні міграційні проблеми, відстежуємо зміни у міграційних потоках, допомагаємо мігрантам облаштуватись, отримати певний офіційний статус – тобто, право жити у цій країні. Ми сприяємо інтеграції мігрантів у суспільство, трапляється, і роботу їм допомагаємо знайти, а їхнім дітям – потрапити до школи. Не варто забувати: Україна також приймає мігрантів».

Тож один із найважливіших проектів, що їх міжнародні організації реалізують в Україні – навчання працівників Державної міграційної служби та правоохоронців, які працюють із мігрантами та біженцями; підтримка програм, які виховують толерантне ставлення українського суспільства до мігрантів, каже Профазі.

«Міграційні хвилі» змінили напрямок

Тим часом, Державна прикордонна служба України інформує про зміни у міграційних потоках усередині і довкола України. Так, транзит мігрантів перемістився з України на Білорусь та країни Балтики: якщо минулого року прикордонники затримали понад 15 тисяч нелегалів, то за перші 9 місяців поточного року – шість тисяч. В Україні ж поменшало мігрантів із країн Африки та Південно-Східної Азії, натомість побільшало людей із країн СНД.

На думку голови представництва Фонду народонаселення ООН, експерта з питань демографії Нузгат Ехсан, це спричинено демографічною кризою в Україні та міграцією власних кваліфікованих працівників технічної та будівельної галузей до країн Євросоюзу і Росії: їхні місця на будівельних майданчиках і технологічних виробництвах займають вихідці з Середньої Азії, Молдови, Грузії, Азербайджану.

У цьому контексті європейська спільнота обіцяє посилити кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. Разом із українськими колегами правоохоронці з держав ЄС і з Росії та США співпрацюють у боротьбі з тіньовим ринком праці. Прикордонна служба України підписала угоду з ЄС щодо контролю на державному кордоні, використовуючи при цьому сучасне обладнання, отримане від американських та німецьких колег.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG