Доступність посилання

ТОП новини

Росія до кінця року може вступити в СОТ


Прага – Росія очікує на завершення переговорів про вступ до Світової організації торгівлі до середини грудня. Ці переговори тривають уже 18 років. Напередодні стало відомо, що за посередництва Швейцарії офіційний Тбілісі погодився врегулювати торговельну суперечку з Москвою. Експерти у Києві кажуть, що це добра новина і для України.

Грузія – остання з понад 150 учасниць Світової організації торгівлі, яка дотепер блокувала вступ Росії до найпотужнішого торговельного клубу світу.

Відносини між Москвою і Тбілісі загострилися після війни 2008 року, в результаті якої Росія визнала самопроголошену «незалежність» грузинських регіонів Абхазії й Південної Осетії, які Грузія, як і майже весь світ, вважає своєю невід’ємною територією.

Перед тим, як погодитися пустити росіян у СОТ, Грузія наполягала на міжнародному моніторингу торгівлі Росії з Абхазією та Південною Осетією. Заступник міністра закордонних справ Грузії Серґі Капанадзе повідомив Радіо Свобода про те, що компроміс полягає тому, що моніторингом буде займатися приватна компанія, найнята третьою стороною, яка на місці електронним шляхом буде стежити за рухом товарів. Проект угоди між Росією та Грузією підготували швейцарські посередники.

«Тепер ми очікуємо на згоду російської сторони»

«Я думаю, що це добрий документ, який відповідає всім нашим вимогам. Тепер ми очікуємо на згоду російської сторони», – зауважив Капанадзе.

У понеділок позитивно оцінив угоду, підготовлену швейцарцями, і помічник президента Росії з економічних питань Аркадій Дворкович. За його даними, робоча група розгляне проект угоди 11 листопада. А якщо рішення буде позитивним, то Росія буде готова завершити переговори до середини грудня, коли запланована міністерська зустріч учасників Світової організації торгівлі у Женеві. Дворкович сказав і про кілька питань, які треба уточнити з Тбілісі, але не пояснив, які саме.

У неділю міністр закордонних справ і нинішній президент Швейцарії Мішлін Кальмі-Ре обговорювала деталі російсько-грузинського торговельного компромісу з президентом Росії Дмитром Медведєвим, а в понеділок ввечері вирушила до Батумі на переговори з президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі.

Від вступу Росії до СОТ Україна виграє – експерт

Від якнайшвидшого вступу Росії до СОТ Україна тільки виграє, очікує заступник директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Володимир Сіденко.

«Наприклад, питання транзиту – одне з дуже серйозних питань, яке не один раз викликало торговельні суперечки між Росією та Україною. В угоді про зону вільної торгівлі СНД записано, що буде гарантуватися свобода транзиту, але звичайно, що вона була набагато більше підкріпленою, якщо за цим буде стояти участь Росії у СОТ, де свобода транзиту є однією з нормативних вимог до країн-членів», – зауважив український експерт у коментарі Радіо Свобода.

Крім того, Україна і Росія зможуть розв’язувати свої торговельні суперечки в органі з врегулювання конфліктів СОТ, що, на думку Володимира Сіденка, «підсилить якість правового режиму» і стримуватиме можливості для політичних маніпуляцій у торгівлі.

Україна вступила до СОТ у 2008 році.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG