Доступність посилання

ТОП новини

Парламентські вибори в Хорватії призначені на 4 грудня


Президент Хорватії Іво Йосипович, Загреб, 31 жовтня 2011 року

Загреб – Президент Хорватії Іво Йосипович призначив сьомі парламентські вибори від проголошення незалежності на 4 грудня. Розпуск парламенту нинішнього скликання збігся з початком судового процесу над колишнім прем’єр-міністром Іво Санадером.

Однією з основних тем передвиборчої кампанії, напевно, буде скандал, до якого причетний Іво Санадер. У липні 2009 року він без будь-якого пояснення подав у відставку. Ця відставка стала шоком для громадян, оскільки влада мала більшість в парламенті. Коли ж проти Санадера порушили кримінальну справу й позбавили його депутатської недоторканності, він утік до Австрії. Там його заарештували й згодом видали хорватській поліції. А обвинувачують його в причетності до кількох корупційних афер.

Уперше Санадер постав перед судом минулої п’ятниці й відразу заявив, що почувається дуже погано та що йому потрібна медична допомога. Після необхідних обстежень його нині випустили з лікарні. Лікарі стверджують, що перешкод для початку судового процесу немає.

Тим часом хорватський суд виніс рішення блокувати нерухоме майно владної партії, Хорватського демократичного об’єднання (ХДО). ЗМІ вже кілька місяців подають матеріали про причетність окремих урядовців до фінансових скандалів. Ідеться про близьких друзів та співробітників Санадера. Майно партії блокували тому, що групу керівників ХДО обвинувачують у відмиванні щонайменше 4 з половиною мільйонів євро. Держава хоче мати гарантії, що обвинувачені будуть в змозі сплатити відшкодування в разі, якщо їх засудять.

Гроші відмивали, за твердженням прокуратури, для фінансування передвиборчих кампаній, починаючи від 2003 року. Прокурори не уточнюють, скільки грошей привласнив Санадер, а скільки його партія.

Голова уряду Ядранка Косор у зв’язку з цим каже: «Головне, що ми наразі можемо зробити, – це зберегти Хорватське демократичне об’єднання. Неприпустимо, щоб хто-небудь обвинувачував партію в цілому. А якщо були винні окремі особи, то вони повинні нести відповідальність».

Прогнози: більшість проголосує за опозиційну лівоцентристську коаліцію

Певна річ, що за таких умов більшість виборців, майже дві третини опитуваних, заявляє про намір проголосувати за опозиційну коаліцію, яка називається «Кукуріку».

Йдеться про коаліцію чотирьох партій лівого центру, очолювану соціал-демократами. «Кукуріку» – це назва популярного загребського кафе, в якому лідери чотирьох партій досягли домовленості про формування виборчої коаліції.

Там вони провели й першу спільну конференцію для преси. Після неї журналісти стали говорити про «коаліцію «Кукуріку». Опозиціонерам це сподобалося, й наразі ця назва загальноприйнята.

Згідно з хорватським законом, передвиборча кампанія офіційно розпочнеться через два тижні після призначення виборів, отож – у середині листопада.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG