Доступність посилання

ТОП новини

Чи не замало «Свободи» на Львівщині?


Львів – Рівно рік тому українці обирали депутатів до місцевих органів влади, а також сільських і міських голів. У кількох областях Західної України перемогу здобуло Всеукраїнське об’єднання «Свобода», лідером якого є Олег Тягнибок. Свободівці йшли до виборців із єдиною «Програмою захисту українців». Що змінила на місцях партія, опозиційна до центральної влади?

Село Підгірці, що у Бродівському районі Львівщини, відоме своїм ренесансним, але роками не відремонтованим замком, яким блукає привид білої дами Марушки. Славиться село і неймовірними краєвидами і давньою історією та десятками джерел.

Підгірці називають «перспективним» селом. Ось тільки грошей бракує на розвиток інфраструктури, на археологічні розкопки Пліснеського городища, на створення музею.

Керує цим селом уже другий термін поспіль Надія Михайлишин, яка висувалася від ВО «Свобода». Сама сільська голова каже, що перший раз її люди обрали радше зі співчуття до її життєвої долі. А ось вдруге – оцінили працю.

Так кажуть і самі селяни: «Ми обирали як людину, бо вона дуже чутлива і працьовита», «Багато ця жінка робить для села, ось і дороги, і ремонти», «Я обирав як людину, яку знав. А щодо партійності, то мене то вже мало цікавило».

Хоча селяни звертали увагу на працьовитість і людяність Надії Михайлишин, вони кажуть, що їм пощастило і в тому, що жінка належить до партії Олега Тягнибока. Бо у мажоритарному окрузі в Бродівському районі переміг нинішній голова Львівської облради, свободівець Олег Панькевич. І депутати в селі часті гості.

Вперше Підгірці отримали суттєву грошову допомогу з обласного бюджету – 175 тисяч гривень, розповіла сільський голова Надія Михайлишин.

«У селі багато роботи, а місцевого бюджету не вистачає на потреби села. Нам рада допомагає. Ми подали інформацію про стан доріг, про вулиці, і нас включили в обласну програму, тому вперше й отримали значну суму. Я часто збираю схід села, щоб мені люди радили і допомагали. Село привабливе, але в нього потрібно вкладати гроші. Вже ми його газифікували, ремонт доріг провели, відремонтували будинок культури. Я вдячна, що люди мене підтримали, але з ними потрібно спілкуватись і працювати», – розповіла Надія Михайлишин.

Правила гри у міській раді Львова задає не «Свобода», а мер

Ситуація з виборами в Підгірцях є винятком. Більшість галичан голосувала за представників ВО «Свобода», навіть не знаючи їх і віддаючи свій голос на знак протесту проти антиукраїнської політики влади, тому, що розчарувалась у «помаранчевих» і хотіла радикально налаштованих політиків, тому, що з виборів була усунутий Блок Юлії Тимошенко.

Зі 116 депутатів Львівської облради 41 належить до партії Тягнибока. З 90 міських райців 55 члени ВО «Свобода».

Свободівці отримали перемогу завдяки національним гаслам, але не мали досвіду вирішувати комунальні та соціальні проблеми міста. Райці до своїх заслуг у міській раді протягом року зачисляють те, що зупинили незаконну забудову у Львові, кардинально змінили ставлення городян до депутатів, кожен проект підприємець зобов’язаний обговорювати з мешканцями.

Тим часом політолог Юрій Шведа наголошує, що «Свобода» у міській раді є фактично «придатком» до адміністрації мера Андрія Садового. Попри те, що обранці критикують і погрожують міському голові, вони йому програють.

За словами експерта, соціально-економічне становище у місті не поліпшилось, зокрема, зросли вартість проїзду у громадському транспорті, тарифи на комунальні послуги (днями свободівці скасували рішення про подорожчання послуг за квартплату), подорожчала оренда землі, ритуальних послуг, а злочинність у місті зросла у вісім разів.

«Був сформований месидж, що «Свобода» – це серйозна партія, яка здатна радикально змінити життя у місті та області. Але за рік часу не сталося серйозних змін. На сьогодні правила гри диктує адміністрація мера і особисто міський голова Андрій Садовий. Жодної ініціативи, цілісної програми розвитку «Свобода» не запропонувала. А, маючи більшість, могла б бути ініціатором серйозних змін», – зазначає політолог Юрій Шведа.

«Мер не може не рахуватись з такою політичною силою, яка дотягує до двох третин голосів і може ставити питання про його імпічмент. Навпаки, протягом року спостерігалось зближення з мером, хоча партія на виборах критикувала владу. Але кадрові питання, вирішення певних проблем зняло напруженість між мером і депутатами з більшості. Правила гри задає мер. А тому це не є радикальна політична сила. Вона радикальна лише у гаслах. Хоча ситуацію потрібно змінювати таки радикально і в виконавчих органах влади, і в питаннях корупції і хабарництва серед міських чиновників», – наголосив експерт.

Радикального протистояння між гілками влади немає

Рік тому аналітики прогнозували протистояння між виконавчими і представницькими органами влади. Однак воно виявляється радше у вигляді заяв та гасел, а не дій. Здобувши перемогу на національних гаслах, партії Олега Тягнибока довелось вирішувати конкретні проблеми людей. Але багато питань «свободівці» не можуть вирішити без співпраці з центральною владою.

Партія веде послідовну політичну кампанію, але працює не настільки ефективно, як того очікують виборці, зауважує керівник Львівського обласного осередку Комітету виборців України Оксана Дащаківська.

«Не у всіх сферах в обласній раді вони ефективні. Нині суттєво значні і ефективні рішення є в екологічній сфері, багато рішень щодо контролю за коштами області. Але сказати однозначно, чи рішення ефективно виконуються, складно. Вони мали гасла на виборах щодо захисту права людини і захищають право на національну пам’ять, але ідеологія не сприймається однозначно суспільством», – каже Оксана Дащаківська.

Та все ж найбільше цього року ВО «Свобода» відзначилося сутичками 9 травня на Марсовому полі у Львові.

За останніми даними соціологічних досліджень групи «Рейтинг», партія Олега Тягнибока втратила за останні чотири місяці 6 відсотків рейтингу у Львові у питанні ймовірних виборів до Верховної Ради. Експерти пояснюють це зростанням симпатій до Юлії Тимошенко, а відповідно і до її політичної сили.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG