Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 14:55

Місцева влада під час кризи повинна захистити людей – президент ПАРЄ


Президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу

Київ – Сьогодні Україна приймає Європейську конференцію з проблем місцевого самоврядування за участю міністрів регіонального розвитку та незалежних експертів із держав-членів Ради Європи. Завдання учасників конференції – віднайти можливості підтримати територіальні громади за умов економічної кризи. Відповідні рекомендації, розроблені на київській конференції, Рада Європи обіцяє запровадити у життя.

Європейська конференція з проблем місцевого самоврядування розпочалась на тлі пікетів біля Верховної Ради України та Київської міської держадміністрації. Таким чином українці протестували проти політики чинної влади, серед їхніх вимог – забезпечити розвиток місцевого самоврядування, забезпечити соціальні права і громадян, і общин.

Побачене зранку у центрі Києва вразило європейських учасників конференції. Так, президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу у своєму виступі закликав держави-члени Ради Європи спрямувати реформу місцевого самоврядування на захист прав людей і на допомогу незахищеним прошаркам населення.

«Наше завдання – сприяти центральним та місцевим органам влади у сфері захисту прав людини. За умов економічної кризи погіршилося життя людей в усіх країнах Європи, на сході континенту ми бачимо різке падіння рівня життя. Так, через кризу рівень доходів у місцеві бюджети знизився удвічі, а то й утричі – це призвело до зниження якості послуг, які комунальні служби надають громадянам, та до погіршення умов життя людей. Тепер влада має віднайти механізми і захистити людей. Тож давайте знайдемо ці можливості, обміняємось відповідним досвідом!» – закликав президент ПАРЄ.

Україна: місцеве самоврядування – справа державної ваги

Про досвід України учасникам конференції розповів Прем’єр-міністр Микола Азаров. За його словами, не зважаючи на економічну кризу, уряд належним чином фінансує потреби територіальних громад і готовий реформувати систему місцевого самоврядування, враховуючи принципи Європейської хартії.

«На фінансову підтримку місцевих громад з держбюджету цього року ми направили більше коштів, ніж минулого року. Це – понад три мільярди гривень. У бюджеті на 2012 рік цю суму уряд пропонує збільшити у півтора раза. Крім того, ми обрали європейський принцип розвитку територіального самоврядування: центральна влада готова надати територіальним громадам більше можливостей самостійно заробляти кошти на свій розвиток, у першу чергу, на підтримку на належному рівні системи охорони здоров’я та освіти», – сказав Азаров.

Розроблені урядом зміни до Бюджетного кодексу передбачають низку заходів, які дозволять сформувати прогнозовану бюджетну політику, забезпечення розвитку регіонів і місцевих громад, наголосив Азаров.

Пасивність суспільства – гальмо реформ

Щоправда, незалежні українські експерти не бачать можливостей розширити повноваження громад. На думку директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна, за умов створення у державі централізованої вертикалі влади права місцевих громад та органів самоврядування звужуються.

«Запропонована чинною владою адміністративна реформа стоїть на заваді передачі механізмів самоврядування на місця, гальмує розвиток громад», – зазначає Соскін.

Координатор громадянської ініціативи «Збережи старий Київ!» Ігор Луценко пов’язує такий розвиток подій на місцевому рівні не тільки з наміром влади «все тримати у руках», а і з пасивністю громадянського суспільства – себто тих самих громад, котрі потребують розвитку.

«Люди звикли до державного патерналізму, – каже він. – Вони постійно скаржаться і сподіваються, що влада для них щось зробить. Тобто ми фактично не маємо прикладів самостійного врядування. Ми взагалі живемо в якійсь ментальній ізоляції від усіх світових тенденцій, ми навіть деталей щодо принципів місцевого самоврядування в Європі не знаємо, при тому, що збираємось поглиблювати євроінтеграцію».

А отже, як зауважують експерти, Україна навряд чи реалізує Європейську хартію місцевого самоврядування найближчим часом. Хіба що в окремих населених пунктах, де громади обрали владу, яка реально захищає громадські інтереси та знаходить можливості поліпшити якість життя громади самостійно. Наприклад, дві громади (з більш як 12 тисяч територіальних громад України) – вінницька та луцька – відзначені Радою Європи як такі, що розвиваються за європейськими стандартами.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG