Доступність посилання

ТОП новини

США: Росія й Китай відповідальні за кібершпигунство проти Америки


Прага – Цього тижня спецслужби США надали Конгресу доповідь: «Іноземні шпигуни крадуть американські секрети в кіберпросторі». Основний лейтмотив цієї доповіді – Росія й Китай винні у тому, що кібершпигуни на їхніх територіях є найбільш активними «мисливцями» за американськими технологіями в кіберпросторі. Хоча тут китайці далеко перевершили росіян у кількісних показниках, кажуть в американській контррозвідці.

Документ про кібершпигунство за американськими технологіями в інтернеті підготовлений офісом директора національної контррозвідки США за участі 14 спецслужб країни. Збитки від крадіжок державних таємниць Сполучених Штатів, за оцінками згаданого відомства, сягають сотень мільярдів доларів. Новітні технології, інтелектуальна власність із комп’ютерів американських державних органів, корпорацій, наукових інститутів – все це є жаданими цілями кібершпигунів із Росії та Китаю, котрі намагаються, за висновками контррозвідки США, скористатися крадіжками в умовах кризи в американській економіці для власних економічних переваг.

Автори доповіді наголошують, що їхні дані про масштаби кібершпигунства не такі вже й повні, бо багато компанії не знають, що їхня важлива інформація викрадається, а ті, хто знає, часто не повідомляють про втрати, боячись за свою репутацію серед інвесторів, клієнтів і працівників.

У документі, зокрема, наголошено, що «російські спецслужби здійснюють низку дій з метою заволодіння економічною інформацією і технологіями об’єктів шпигунства в США». Директор Національної контррозвідки США Роберт Браянт повідомив журналістам, що «секрети виробництва, на розробку котрих (американські) кращі інтелектуали потратили тисячі годин роботи, викрадаються за долю секунди і передаються конкурентам».

Китайці найактивніші у викраденні секретів

Представник посольства Росії, що був на прес-конференції Роберта Браянта, від коментарів відмовився. А ось офіційний представник посольства Китаю заявив, що Пекін нібито витупає проти протизаконної діяльності в кіберпросторі. Але автори доповіді кажуть, що якраз Китай, який «намагається перетворитися у майстерню світу», всіляко намагається заволодіти новими технологіями.

Колишній директор Національної контррозвідки США Джоел Бреннер каже, що росіяни діють дуже тихо і дуже вміло, але якщо казати про «впертість і чисто кількісні показники, то китайці не мають тут собі рівних».

Голова Комітету в справах розвідки Палати представників Конгресу США Майк Роджерс нещодавно звинуватив Китай у «масованій торговій війні» зі США та їхніми союзниками і закликав спільно вчинити тиск на Пекін дипломатичними шляхами.

Згідно з доповіддю спецслужб США, у 2009–2011 роках іноземні викрадачі технологій – від розвідок до хакерів-одинаків – активізували свої зусилля. «Серед злодіїв секретів є і союзники США – ізраїльтяни, французи», – повідомляє газета «Вашингтон пост», інформуючи про деталі цієї доповіді. Тут також сказано, що створювати захист проти кібершпигунів значно важче, аніж його долати хакерам.

Уряди в Пекіні і Москві, як сказано у доповіді Конгресу США, разом зі своїми спецслужбами наймають незалежних хакерів, які часто працюють з території інших країн щоб розширити свої можливості та приховати власну причетність до комп’ютерних атак. Серед країн, з території яких найчастіше здійснюються хакерські крадіжки через інтернет, названо й Україну.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG