Доступність посилання

ТОП новини

Перерозподіл української вугільної промисловості триває


Луганськ – Міністерство енергетики та вугільної промисловості створило робочу групу, яка визначає доцільність передачі в оренду чи концесію 137 державних об’єктів вугільної промисловості. Зокрема, йдеться про майже 90 шахт у Донецькій і понад 30 шахт у Луганській областях. Між тим, два успішних державних вугільних об’єднання України – «Свердловантрацит» і «Ровенькиантрацит», що на Луганщині, до кінця року передадуть у концесію. На думку експертів, це призведе до монополізації українського ринку вугілля.

Ровеньки. Пам'ятник шахтареві...
Ровеньки. Пам'ятник шахтареві...
«Ровенькиантрацит» та «Свердловантрацит» – це 11 шахт та 6 збагачувальних фабрик. На долю цих об’єднань припадає половина всього вугілля, яке видобувають у Луганській області.

«Ровенькиантрацит» і «Свердловантрацит» – одні з небагатьох держпідприємств, які працюють ефективно і виконують план. Тому віддавати їх у концесію не раціонально, вважає член наглядової Ради Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.

«Концесія – механізм, який дуже вдалий і дуже вигідний для тих підприємств, які знаходяться у поганому стані, – Юрій Корольчук. – Вони, за великим рахунком, залишаються державними підприємствами, держава там буде брати участь. Це не приватизація, коли вже акціонер компанії купив її і несе за неї повну відповідальність».

Корольчук не виключає, що після отримання в управління «Свердловантарцит» і «Ровенькиантрацит» приватна компанія матиме змогу розпоряджатися державними коштами, які йдуть на підтримку цих підприємств.

На 40 шахт уже знайшлися орендарі

Переможець концесійного конкурсу має бути відомим до кінця цього року. Претендентів двоє – «Донецькстальметзавод» та компанія «ДТЕК». Остання належить українському мільярдеру Рінату Ахметову. Саме «ДТЕК» експерти вважають найімовірнішим переможцем конкурсу. За офіційними даними, з минулого року «ДТЕК» інвестувала у «Свердловантарцит» і «Ровенькиантрацит» майже мільярд гривень у рамках договору про приватно-державне партнерство.

На самих підприємствах, як і у профільному міністерстві, неодноразово заявляли про успішність такої співпраці. На питання, чи може розвиватися «Ровенькиантрацит» без передачі в концесію, його гендиректор Олександр Богданов заявив, що «підприємство не може розвиватися без передачі в концесію, як і без договору про державно-приватне партнерство».

Експерти застерігають: якщо компанія «ДТЕК» отримає у концесію ці підприємства, вона стане монополістом в Україні на ринку енергетичного вугілля.

«Свердловантрацит» і «Ровенькиантрацит» – не останні підприємства, які держава віддає в управління приватному капіталу. Під час нещодавньої наради на Луганщині міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що є претенденти на оренду понад 40 вугільних копалень Донбасу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG