Доступність посилання

ТОП новини

Президент Чехії у своїй країні виграв антинагороду «функціонера»


Президент Чехії Вацлав Клаус

Прага – Головним політиком зі знаком «мінус» став чеський президент Вацлав Клаус. В інтернет-голосуванні, яке вже три роки поспіль проводить одна з впливових громадських організацій Чехії, він здобув звання, яке можна перекласти як «функціонер року».

Огрядний і неприємний партійний кадр, який користується всіма благами своєї функції, а з народом розмовляє малозрозумілими і загальними фразами, одним словом «функціонер», чи «папалаш» – чеською. Такий образ політика – це спогад про соціалістичне минуле Чехії, але він живий не лише у спогадах, говорить колишня дисидентка, відома чеська публіцистка Петра Шустрова.

«Це був тоді такий розповсюджений вираз, яким передавалось зневажливе ставлення чехів до осіб, які їздили в дорогих автах і нікого не помічали, за комуністів він вживався повсякденно. Сьогодні це слово звучить образливо, але не є лайкою і означає, що мовиться про людину, яка любить тільки свою функцію і свої блага, але цілком не дбає про роботу. В нинішніх реаліях когось назвати «функціонер» – це і трохи сумно. Адже ми думали, що після «оксамитної революції» життя зміниться і люди довірятимуть своїм лідерам. На жаль, сьогодні ми бачимо, що деякі наші високі функціонери пильнують тільки свою кишеню і так перетворюються у «функціонерів», – зазначила Петра Шустрова.

На пам’ять про функціонерів радянських часів чеська громадська організація «Політична пісня Соколов» вже втретє присуджує премію «Функціонер року». Її девізом є цитата з Джорджа Орвела: «Всі тварини рівні, але деякі рівніші».

Цього року в інтернет-голосуванні найбільше голосів отримала кандидатура президента країни Вацлава Клауса. Політичні аналітики вважають, що причина криється у дещо зневажливому ставлення президента до громадської думки. Причина також у падінні політичної культури в країні, за що велику вину, на думку чехів, несе і сам президент.

Є й премія «Перебіжчика року», що присуджується політикові, який, провівши рік «біля корита», якось дуже непомітно змінює свої погляди та поведінку.

За політичну зраду – найвища антипремія

Названий також і переможець найвідомішої чеської антипремії, якою є «Політичне свинство року». Його виголошує відома в Чехії громадська ініціатива «Поміняймо політиків». Найбільшим політичним свинством року чехи назвали подію, за якої партія владної коаліції подала руку своєму найбільшому суперникові з опозиції, щоб посадити до крісла мера Праги свою людину.

Урочисте виголошення переможців відбулось на відкритті фестивалю політичної пісні. Лауреатів серед присутніх не було. Зате довгими оваціями зустріли чехи своїх героїв. Вже кілька років поспіль найбільш шанованою людиною в Чехії залишається її перший президент, відомий дисидент і письменник Вацлав Гавел. Його авторитет беззастережний і далеко за межами Чеської Республіки.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG