Доступність посилання

ТОП новини

Виставку про «героїв у запасі» відкрили у Празі


Прага – «Ефект Люцифера» – так називається виставка, яка відкрилась у Празі й відразу стала важливою культурною подією столиці. Виставка інспірована однойменною книжкою відомого у світі американського психолога Філіпа Зімбардо й присвячена явищам соціальної психології, зокрема, тим, які формують характер особи. На зібраних матеріалах Зімбардо доводить, як легко можна звернути на злочинний шлях, але також скільки героїчного поруч, тільки потрібно вміти його виявити.

Один із найвідоміших соціальних психологів світу Філіп Зімбардо приїхав на відкриття виставки до Праги. На зустрічах зі студентами він переконливо доводив те, чому присвятив не одну свою книжку: надзвичайно просто перетворити людину на злочинця.

На початку 1970-х років Зімбардо провів експеримент: групу добровольців поділив наполовину, одні стали в’язнями, інші – їхніми наглядачами. Експеримент мав тривати 15 днів, на шостий однак Зімбардо був змушений його зупинити, настільки члени як першої, так і другої груп «ввійшли в роль». В’язні не витримували психічно, наглядачі вражали своєю жорстокістю.

Керівники держави відповідають за деморалізацію суспільства

Експеримент Зімбардо можна побачити на виставці в кінозалі, але спостерігати за моральною деградацією особи дуже тяжко. Учений переконаний, що за злочинність мають передусім нести відповідальність керівники держави, від них залежить рівень моралі в суспільстві.

Експозиція розповідає, як в атмосфері брехні, таємниць і насильства народжується зло, як відбувається приватизація державної влади. Теорію американського вченого підтверджують приклади з чеського політичного життя. Зокрема, на матеріалах виставки можна побачити, як корупція роз’їдає державну владу, як великий капітал деморалізує найвищі структури в Чехії – парламент, президентське оточення, відомих політиків.

Чи не бояться організатори, що виставка прямо зачіпає осіб із найвищих державних структур, і як ставляться до неї пересічні громадяни? З цього приводу один із авторів експозиції Міхал Кухарек зазначив: «Якщо говорити про громадськість, то повинен сказати, що ми маємо дуже добрі відгуки, люди нашу виставку хвалять. Їм дуже подобається, що ми взяли на себе почин відобразити саме цю корумповану ситуацію в країні. Стосовно реакції наших політиків чи інших високих службовців, то досі ми не чули, щоб дійшло до якогось зворотного зв’язку».

Колись Андрій Сахаров сказав, що межа між добром і злом проходить у серці кожного з нас, щоб виграти, потрібно віддати шматок себе живого. Охочих це зробити багато, вважає Філіп Зімбард. У своєму найновішому проекті «Героїчна уява» вчений розповідає про героїв серед звичайних людей, він їх називає «героями в запасі». А щоб стати героєм, переконаний відомий психолог, потрібно не так багато – всього лиш не забувати про три прості речі: надати допомогу ближньому, комусь зробити навіть просту, але приємну річ, і похвалити когось.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG