Доступність посилання

ТОП новини

На Донбасі живе легенда про «Шубіна»


Луганськ – Міфи та легенди споконвіку супроводжують людей. Дехто і нині вірить, скажімо, у відьом та прокляття, констатують соціологи. Є в усій цій «чортівні» і «підземний домовий». На Донбасі шахтарі його називають «Шубіним».

Легенда про Шубіна поширена лише серед гірників Донбасу, стверджують деякі дослідники фольклору. Інші ж запевняють, що Шубін відомий і в Росії, зокрема, серед уральських шахтарів.

MiningWiki – електронна шахтарська енциклопедія – називає Шубіна гірничим духом, шахтним домовим. Він має вигляд старого діда, зарослого довгим волоссям. Обходячи свої підземні володіння, він часто кашляє.

Іноді портрет Шубіна доповнюють цап’ячими копитами і червоними очима. Не дивно, що колись таким створінням матері лякали своїх неслухняних дітей.

Шубін у шубі

Чимало існує версій про те, як же з’явився міфічний персонаж. Але майже у всіх одна основа – чоловік зник у шахті, і відтоді його привид блукає штольнями. Стахановець Євген Коновалов багато років збирає шахтарські легенди. Торік видав книгу «Байки, оповіді, бувальщини старого Донбасу». Є там історія і про жадібного шахтовласника, який перетворився на Шубіна.

«Він мав прізвище Шубін, і, коли він зник, коли його, можливо, просто пристукнули роботяги в шахті, а, можливо, заблукав у старих штольнях, відтоді, якщо у шахті стається якась аварія, все валять на Шубіна. Кажуть, це його рук справа», – розповідає дослідник.

Існує ще одна версія виникнення міфічного персонажа Шубіна. У давнину існувала дуже небезпечна професія. Під землею людина факелом випалювала газ-метан. При цьому, щоб не згоріти, такі фахівці одягали змочені у воді шуби.

Продукт людського страху

Євген Коновалов на шахті пропрацював 20 років, але жодного разу Шубіна не бачив. Каже, прочитав багато вітчизняної і зарубіжної літератури на цю тематику, і дійшов висновку, звідки беруться міфи про Шубіна.

«Це є продукт елементарного людського страху перед підземною стихією, де не виключені обвали та інше негативні явища», – стверджує Коновалов.

Нинішні гірники, коли у них питаєш про Шубіна, лише посміхаються. Шахтар Олег у вигадки своїх колег з позаминулого століття не вірить, однак не виключає, що в екстремальних ситуаціях може згадати і про Шубіна.

«Та ну хто там вірить!... А ось, коли на тебе падає, тоді починаєш вірити і в Шубіна. За якусь мить згадуєш своїх рідних, і все на світі», – каже шахтар Олег.

Якби там не було, але за повір’ями, зустріч із Шубіним нічого доброго не обіцяє. Водночас вважається, що саме він може попередити про небезпеку. І досі, почувши у шахті незрозумілі звуки, робітники кажуть: «Шубін гуляє!».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG