Доступність посилання

ТОП новини

Повернення до казки. Всупереч державі


Роман Демчук, гуморист і казкар

Рівне – Літературну казку, замість телевізора і комп'ютера, пропонують маленьким рівнянам письменники і меценати з Рівненського земляцтва, котрі заповзялися видавати й розповсюджувати книги дитячих письменників по бібліотеках краю. Ентузіасти взялися за справу, до якої в держави не дійшли руки.

Із-понад одинадцяти тисяч книг, які надійшли до бібліотечної системи Дубровицького району, включно зі шкільними бібліотеками, понад 9 тисяч – підручникиї Ще тисяча книг – від читачів, а також закуплені за кошти, зароблені платними послугами. І лише 160 художніх книг надійшло до району з області централізовано, розповідає директор Дубровицької районної бібліотеки Марія Ромаш. Особливо бракує дитячої літератури: в середньому, кожна бібліотека отримала 22 книги за рік.

Тим часом, на Рівненщині є чимало дитячих письменників, на творах яких уже виросло не одне покоління малюків. Щоправда, видавничі справи тут просуваються набагато повільніше, ніж у сусідніх областях. Щорічних 150 тисяч гривень, які виділяє на книгодрукування обласна рада, то крапля в морі, враховуючи письменницький потенціал, розповідає секретар обласної організації спілки письменників Лідія Рибенко. Бо так уже традиційно склалося, що з обласного бюджету на все книговидавництво щороку надходить близько 150 тисяч гривень, через що рекомендовані до друку художні книги чекають фінансування по п'ять років (для порівняння: на Франківщині традиційно виділяють понад мільйон, на Волині – близько семисот тисяч гривень).

«В піку» бетменам і покемонам

Але впродовж останнього півроку маленькі читачі у найвіддаленіших районах Рівненщини мають змогу не лише першими взяти до рук щойно видрукувану дитячу книгу, а й поспілкуватися з «живими» письменниками. Літератори виїжджають у найвіддаленіші куточки області з акцією «Книжка – кращий дарунок».

Буквально за два останніх місяці з книгарень читачі буквально змели «Казки дідуся Романа». Секрет успіху «дідуся Романа» гумориста й казкаря Романа Демчука його власне бачення світу, всотане з разом із легендами й природою рідного Полісся.

«Якщо розказувати на уроці біології, скільки буде жити горобець чи інша тварина, учні це не запам'ятають, а коли в казці це написати ненав'язливо одним реченням, то хотіли б чи ні – вони це запам'ятають обов'язково. Пишу казки про історію наших приказок, звичаїв українських, от, «Мудра казка про «будь ласка» чому ми так кажемо…», – розповідає автор, книги якого двічі за останні півтора року перемагали в обласній номінації «Книга року».

Свіжа книга Романа Демчука, щойно з друкарні – «Країна казкомрій». Книги Романа Демчука першими прочитають школярі Володимирця, Рокитного, Зарічного та навколишніх сіл, адже туди помандрували письменники та видавці, розповідає координатор проекту, письменниця і перекладач Наталка Позняк-Хоменко.

Письменники подорожують спочатку районами центрами, але планують вирушити до сільської дітвори.

«Проїхати 5-6 сіл, поспілкуватися зі сільською дитячою аудиторією, тому що там є прекрасні, талановиті діти. Просто є якийсь такий стереотип, що от місто, райцентр, а село… Ні, село має бути теж нарівні з містом, і в селі так само люблять читати, а письменники так само люблять спілкуватися… А те, що діти не люблять читати, – це дурниці», – каже Позняк-Хоменко.

Школярі Рівненщини вже встигли віч-на-віч поспілкуватися з авторами улюблених книг – Сергієм Пантюхом, Олександром Дерманським, Олександром Есауловим, Лесею Ворониною, Оксаною Кротюк.

Часто написати книгу легше, ніж видати, визнають письменники. Але Рівненщині пощастило якщо не з обласними депутатами, то з меценатом і видавцем. Приватний видавець Олег Зень всіляко підтримує проекти патріотичної, історичної, краєзнавчої, і звісно, дитячої літератури.

«Може, читаючи книги, не всі ви станенте суперуспішними, але станете щасливими»,– наголошує на зустрічах із юними земляками Олег Зень.

Вже не вперше кошти на видання дитячих книг виділив віце-президент Рівненського земляцтва Василь Яніцький. Відтак, у місцях, де побували письменники, не лишиться жодної школи без літературних новинок – дитячої поезії, пригодницької літератури і, звісно, казок.

Попри повну відсутність державної програми підтримки дитячої книги...

  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG