Доступність посилання

ТОП новини

Китай стурбований заявами США щодо Тихого океану


Президент США Барак Обама та прем’єр-міністр Австралії Джулія Ґіллард, Канберра, Австралія, 16 листопада 2011 року
Прага – У середу лідери США та Австралії виступили за збільшення військової присутності Америки в Азійсько-Тихоокеанському регіоні (АТР), що, на їхню думку, збільшує гарантії безпеки для світу. Експерти також вважають, що такі кроки США дають американським військам більше можливостей у Східно-Китайському регіоні, де його союзники Японія та Південна Корея почуваються поруч із Китаєм не дуже комфортно. Гілларі Клінтон сказала у середу у столиці Філіппін Манілі, що США нікого не залякують у цьому регіоні та діють згідно з правилами ООН. Китай же відразу висловив своє занепокоєння заявами керівників США щодо регіону.

Президент США Барак Обама та австралійський прем’єр-міністр Джулія Ґіллард оголосили в Канберрі про нову угоду між їхніми країнами з метою розширення американської військової присутності в Австралії та регіоні.

Такі кроки США та Австралії пов’язані з нещодавньою заявою Вашингтона про створення «транс-тихоокеанської системи» для Азії, що базується на американському трансатлантичному партнерстві з Європою. Поряд із планами розгортання військової присутності флоту Сполучених Штатів у Сінгапурі, ці кроки викликані занепокоєнням США та його союзників у регіоні наростанням тут військової присутності Китаю. Обама і Ґіллард оголосили про домовленості щодо розміщення в Північній Австралії (в місті Дарвіні) вже наступного року до 250 морських піхотинців США з подальшим нарощуванням цих сил до понад двох тисяч американських піхотинців у наступні 5 років.

Обама заявив з приводу цього, що це рішення є зобов’язанням США щодо всього Азійсько-Тихоокеанського регіону. «Ми – дві тихоокеанські держави, і своїми відвідинами регіону я наголошую, що Сполучені Штати посилюють свої зобов’язання до всього Азійсько-Тихоокеанського регіону. Цей регіон стає все важливішим. Його економіка дозволяє йому бути рушієм світового економічного зростання у найближчому майбутньому. Торгово-комерційні зв’язки тут швидко зростають. Тому ми маємо наміри досягти того, щоб і система безпеки в регіоні відповідала потребам 21-го століття», – зазначив американський президент.

Китай критикує кроки США до нарощування його сил в Тихому океані

Нова угода США та Австралії не включає постійну американську присутність в цій країні. Але це означає, що значно більше американських військових сил будуть транзитно переміщатися саме через Австралію, звідки вони мають ближчий доступ до Південно-Китайського моря, аніж нинішні військові бази США в Японії та Південній Кореї.

Китай вже поставив під сумнів такі плани США, коли речник Пекіна назвав у середу наміри розширення американської військової присутності в регіоні, «імовірно, не зовсім відповідними» та, «можливо, не в інтересах країн регіону».

Держсекретар США Гілларі Клінтон заявила у середу в Манілі, що Вашингтон відкрито бажає обговорити ситуацію в Південно-Китайському морі пізніше цього тижня на саміті найвищого рівня на індонезійському острові Балі. Вона також наголосила, що США не збираються «нікого залякувати та примушувати» у регіоні, а діють у відповідності з правилами ООН та міжнародними угодами щодо морів.

Ця позиція Вашингтона підбадьорює країни Південно-Східної Азії, які не згодні з позицією Китаю не підкорятися міжнародній юрисдикції в регіоні. Китай заявляє про історичний суверенітет в Південно-Китайському морі, чим заперечує рівні права тут для Філіппін, В’єтнаму, Малайзії, Брунею.

Барак Обама заявив у середу в Канберрі, що Сполучені Шати не бояться Китаю і не бажають виключати Китай із системи співпраці в регіоні. Президент США також наголосив, що майбутнє всього Азійсько-Тихоокеанського регіону залежить від «надійної угоди про торгівлю» та готовності всіх країн регіону «грати за одними правилами». Це ж, на думку Обами, стосується й Китаю.

Відвідини президентом США Австралії стали своєрідною реалізацією заяви Гілларі Клінтон минулого тижня про зміни акцентів в американській зовнішній політиці, що включають, як вона сказала, створення «транс-тихоокеанської системи» безпеки для Азії.

Матеріал підготували Василь Зілгалов і Ronald Synovitz
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG