Доступність посилання

ТОП новини

Укравтопром: спроба відновлення


Київ – Виробництво легкових автомобілів в Україні зросло, порівняно з 2010 роком, на 40 відсотків. Такими є дані Державної служби статистики, повідомляють ЗМІ. Автодилери також фіксують рекордні, порівняно з минулими роками, обсяги продажів. Однак, наздогнати докризові показники українські автомобільні заводи зможуть ще не скоро, вважають економісти.

Виробництво легкових автомобілів за 10 місяців цього року зросло, порівняно з минулим, майже на 42 відсотки. Практично так само зросло і виробництво вітчизняних автобусів, зате випуск вантажних автомобілів упав. Попит на легкові машини у січні-вересні зріс на 48%, у порівнянні з 2010 роком.

Сьогодні український автопром лише на третину використовує свій потенціал, говорить редактор автомобільного тижневика «Автоцентр» Сергій Матусяк. Подальший розвиток українського автопрому можливий, але залежить він від багатьох чинників, зауважує Матусяк.

«Сьогодні дуже багато обговорюється законопроектів із підвищення мита, акцизів. Від цього, а також від того, яким буде оподаткування наступного року, від того, чи ми увійдемо в митні союзи, залежатиме подальша доля українського автопрому. Якщо ми будемо в асоціації вільної торгівлі з ЄС, у митній зоні з СНД, то завантажити всі свої потужності нашим автовиробникам удасться. Вони зможуть експортувати авто в будь-яку країну Європи чи СНД без мита», – каже Матусяк.

Обмеження імпорту

Цього року на підприємствах України випустили близько 80 тисяч авто. А 2006-го, докризового, – понад 200 тисяч. Тому говорити про відродження українського автопрому не доводиться, вважає почесний президент автомобільної корпорації, яка контролює понад 10% автомобільного ринку України, народний депутат від Партії регіонів Дмитро Святаш. Адже під час кризи кілька років тому стався такий спад виробництва авто, що нинішнє пожвавлення на 40% не є вирішальним.

«При миті у 8 % розвиток вітчизняного автовиробництва практично неможливий. Сьогодні автомобільний ринок країни відкритий, а якщо ми ще й досягнемо нульової ставки з ЄС, то можна про автовиробництво в Україні взагалі забути. Реально ми сьогодні можемо говорити не про автовиробництво, а виключно про виробництво автокомпонентів та про складання автомобілів. В Україні мають бути створені передумови для розміщення заводів із повним циклом складання. Цього сьогодні немає, бо немає мита, яке було би «загороджувальним» для постачання готових автомобілів», – каже депутат.

Українське автомобілебудування – це одна з галузей, яка найбільше потерпіла від фінансово-економічної кризи. І тепер вона лише починає відновлювати докризові позиції, констатує економіст Ільдар Газізуллін. Однак, стимулювати вітчизняний автопром обмеженням імпорту неможливо, зауважує він.

«Треба говорити про методи державної допомоги, які є прийнятними в усьому світі і не перешкоджають торгівлі. Тобто, дійсно, це горизонтальна допомога, наприклад, на наукові дослідження та розробки. Чимало українських компаній-автовиробників використовують імпортні компоненти. Крім того, очевидно, що майбутнє українського автопрому – це все ж іноземні компанії, які співпрацюють із українськими. Тому підтримувати галузь через обмеження імпорту не є дуже вдалою політикою», – каже економіст.

Фахівці також зауважують, що для розвитку українського автопрому треба надати умови для пільгового кредитування підприємств галузі.

Відновити докризовий рівень вітчизняного автомобілебудування обіцяють і в Кабміні. Уряд планує сприяти іноземному інвестуванню в українську автомобільну галузь і забезпечити інвесторам вигідні умови для бізнесу.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG