Доступність посилання

ТОП новини

Магера: новий закон про вибори – продукт компромісу


Київ – Ухвалений Верховною Радою новий закон «Про вибори народних депутатів» – це продукт компромісу, заявив в ефірі Радіо Свобода заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера. Якщо Президент підпише новий закон, то народних депутатів обиратимуть за мішаною системою. Кандидат у депутати зможе висуватися як за списком політичної партії, так і одночасно в одномандатному окрузі. Політичні блоки до виборів більше не допустять, а прохідний бар’єр зросте із 3 до 5 відсотків.

– Як Ви оцінюєте ухвалену норму, що одній особі одночасно можна балотуватися і за виборчим списком і в мажоритарному окрузі?

– У цілому до закону можна мати певні претензії. Але давайте не будемо забувати про те, що це є певний компроміс, продукт компромісу багатьох сил парламенту і що за нього проголосувало 366 голосів – це понад 90 відсотків від усіх депутатів.

Звичайно, є рішення Конституційного Суду України 1998 року, яким зверталась увага парламенту на те, що, все ж таки, правильнішим було б виписування в законі норми, за якою особа може балотуватися або за списком, або в мажоритарному окрузі. Але положення проголосоване таке, яке є.

– Те, що прохідний бар’єр зросте з 3 до 5 відсотків – це крок уперед у виборчому законодавстві чи ні?

– Звісно, що за умови скасування виборчих блоків на ці парламентські вибори і за умов відсутності законодавства, яке б дозволяло об’єднання політичних партій, ця норма є дещо дискримінаційною. Але, знову ж таки, це був продукт компромісу.

– Мішана система за схемою 50 на 50 - як Ви цю зміну прокоментуєте? І при цьому залишаються закриті списки…

– Україна повернулася до тих політичних реалій, коли вибори до парламенту проходили за так званою мішаною системою. І тут нічого нового, порівняно з 1998-2002 роками. У цілому система нового не отримала.

На моє глибоке переконання, все одно рано чи пізно ми спробуємо пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками. Рано чи пізно ми до цього все одно прийдемо. Але вибори в 2012 році пройдуть саме за змішаною системою. І до цього треба готуватися політикам, виборцям, суспільству. Питання тільки в тому, щоб завчасно всі процедури були дотримані. Зокрема, завчасно були створені виборчі дільниці, територіальні виборчі округи. Виборці наперед повинні знати, де їхній виборчий округ, де їхні виборчі дільниці з тим, щоб не було ніяких нарікань.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG