Доступність посилання

ТОП новини

Поляки затягують паски. Новий уряд лякає 2012 роком


Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Варшава – 2012-й буде винятково складним роком для польської та європейської економіки. Не всі країни зуміють впоратися з фінансовою кризою, що саме розповзається світом. Щоб належно приготуватися до періоду випробувань, поляки мусять затягнути паски. Такою була провідна думка оголошеної в п’ятницю у польському парламенті програми дій нового уряду Польщі. Дональд Туск, щойно призначений головою польського кабміну на другий термін, оголосив програму порятунку національної економіки.

У своїй промові Дональд Туск зосередився на економічній кризі. Він попередив поляків, що не відомо, як розвиватимуться кризові явища в світовій економіці, тому вже наступного року можна сподіватися вельми неприємних сюрпризів.

Ураган кризи, говорив Туск, загрожує безпеці найбільш розвинутих держав, зубожіти можуть мільйони людей. Поки що, наголошував старий-новий польський прем’єр, полякам вдавалося уникати гострої кризи.

Польща залишалася єдиною країною в ЄС, де національний валовий продукт продовжував зростати. Проте, зауважив Туск, щоб Польща не опинилася серед тих європейських держав, які зараз на межі банкрутства, потрібні глибокі реформи.

Щоб втриматися на плаву, потрібно «схуднути»

Відтак голова польського уряду оголосив низку радикальних ініціатив кабміну, спрямованих на зменшення дефіциту бюджету. Одна з головних ідей польських урядовців – підвищення пенсійного віку. Дотепер польські чоловіки йшли на пенсію в 65 років, а жінки – в 60.

«Ми не зможемо утримати цю пенсійну систему і не утримаємо Польщу на поверхні води під час цього шторму, якщо не зважимося на цей дуже рішучий крок. Ми пропонуємо, щоб від 2013 року поступово вирівнювати пенсійний вік чоловіків і жінок до 67-го року життя», – говорив Туск під супровід невдоволених вигуків опозиції.

Крім того, Дональд Туск обіцяє ліквідацію багатьох пільг, зокрема, для працівників гірничовидобувної промисловості та працівників аграрного сектора. Поменшає пільг для сімей із однією дитиною, а також зростуть відрахування на соціальні програми. Великою несподіванкою стала заява Туска про те, що уряд скасує пенсійні привілеї, якими користуються польські священики.

Водночас Туск наголосив, що в період дестабілізації у світі потрібно зміцнити систему національної безпеки. Саме тому, сказав він, працівникам силових служб збільшать зарплатню.

Ривок уперед чи привід до заворушень?

Програму уряду коментують польські політики. Радник президента Польщі Броніслава Коморовського Хенрик Вуєц каже: «Я вважаю, що зараз саме той час, коли можна здійснити дуже сміливі реформи, причому не тільки польські, але і європейські. Людям потрібно пояснювати, що іноді треба затиснути зуби, щоб зробити ривок уперед».

Натомість польська опозиція не виключає, що радикальні реформи, оголошені Туском, спричинять громадські заворушення. Протест проти недосконалої, на його думку, програми затягування пасків висловив Ярослав Качинський, лідер найбільшої опозиційної партії «Право і справедливість».

А що ж з приводу планів уряду думають пересічні поляки? 50-літня варшав’янка Анна каже, що підвищення пенсійного віку її шокувало. «Жінкам вже у 50, та ні, у 40 років дуже важко знайти роботу, – говорить жителька польської столиці. – А пам’ятаймо про те, що багато молодих людей безробітні, тому жінки, які працюватимуть до 67 років, постійно матимуть відчуття, що вони забирають роботу у молоді. Крім того, 67 років – це страшенно багато, раніше жінки працювали до 60 років, а тепер будуть на 7 років довше. Я думаю, що це велика несправедливість».

Тим часом уряд Дональда Туска наголошує, що зволікати з радикальними реформами ніколи. Деякі з них впроваджуватимуть у життя вже впродовж найближчих тижнів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG