Доступність посилання

ТОП новини

Передвиборний експеримент у Дніпропетровську: люди готові голосувати за карних злочинців


Дніпропетровськ У Дніпропетровську провели соціологічне дослідження: на вулицях міста жителям пропонували голосувати, видавши «бюлетені» із вигаданими і невигаданими кандидатами, які буцімто висуваються від тих чи інших партій. У «бюлетенях», зокрема, були прізвища алкоголіків, злочинців, психічно хворих тощо. Ці «кандидати» набрали певну кількість голосів. Водночас кілька реальних відомих громадських діячів міста, внесених до бюлетенів від маловідомих партій, симпатій виборців майже не здобули. За словами організаторів, подібна ситуація може повторитись і на справжніх парламентських виборах, адже мажоритарна виборча система в Україні недосконала. У цієї думки є опоненти.

Соціологічний експеримент ініціювала одна з політичних сил, що не входять до міськради. На вулицях Дніпропетровська фахівці Центру незалежних соціологічних досліджень запропонували восьмистам респондентам проголосувати за кандидатів-самовисуванців та кандидатів від політичних партій. До перших вписали досить відомих у регіоні людей, а до других навмисно внесли вигадані прізвища та прізвища серійних убивць, алкоголіків, психічно хворих, котрі, начебто, йдуть на вибори від відомих партій.

Фахівців вразили симпатії та аргументи потенційних виборців. Респондентів не бентежило, що прізвища незнайомі: вони обирали кандидатів, керуючись їхньою партійною належністю.

– Голосую за цього кандидата. Ні, не знаю хто він, але ж від партії влади.

– Хто такий, не знаю. Він від партії Кличка.

За підсумками експерименту, відсоток набраних голосів, приміром, у серійних убивць Супрунюка та Саєнка, які фігурують у справі «дніпропетровських маніяків», набагато вищий, ніж у відомих у місті особистостей – віце-мера Олени Лозенко, голови Бабушкінської райради Сергія Калашникова, екс-прем’єра Валерія Пустовойтенка.

На думку організаторів, це свідчить про недосконалість виборчого законодавства. Один із ініціаторів дослідження, лідер партії «Громадська сила» Загід Краснов вважає, що Україна має повернутись до системи, коли кандидати-мажоритарники не афішували свою партійну належність.

«Мажоритарна система недосконала, законодавство треба дещо змінити. Треба або прибрати з виборчих бюлетенів те, від якої партії балотується кандидат, щоб люди голосували за нього як за конкретну людину, або ж люди мають більше придивлятись, кому вони віддають свій голос», – зазначив Загід Краснов.

«Експеримент не показовий»

Між тим в обласному штабі Партії регіонів категорично не погоджуються з критикою нового пропорційно-мажоритарного законодавства. Заступник голови обласної організації партії Павло Безуглий каже, що передвиборна кампанія триватиме не один день, і у виборців буде час дізнатись, хто є хто із кандидатів на мажоритарних округах.

«Це досконаліша система, вона враховує європейський досвід. Людина, перш ніж зробити вибір, зможе дізнатись про кандидата, а представники рухів і партій, які давно працюють на даній території, за великим рахунком, не потребують того, щоб про них дізнавались.Мішана система більш перспективна і відповідає часу. А експерименти – будь-який експеримент можна побудувати так, що люди робитимуть щось, не розуміючи, що вони роблять. Це не показово», – сказав у коментарі для Радіо Свобода Павло Безуглий.

Те, що люди голосують за незнайомих кандидатів, експерти пояснюють не тільки правовою необізнаністю виборців, а й певним збайдужінням до політики, яке спостерігається у суспільстві.

17 листопада Верховна Рада України ухвалила закон «Про вибори народних депутатів». Згідно з цим документом, наступні парламентські вибори проводитимуться за змішаною системою. Закон набуде чинності після підписання Президентом.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG