Доступність посилання

ТОП новини

Крим: чи переросте побутова бійка у міжетнічний конфлікт?


Кримські татари пікетували комплекс будівель кримської міліції, Сімферополь, 28 листопада 2011 року
Сімферополь – Сьогодні у Сімферополі кілька десятків осіб пікетували комплекс будівель кримської міліції. Пікетувальники, а це переважно кримські татари з навколишніх сіл, вимагали звільнення їхнього співвітчизника, затриманого правоохоронцями у суботу. Кримська міліція майже три місяці розслідує бійку представників двох етнічних громад півострова, в якій одна людина загинула і ще кілька були поранені. Експерти непокояться: чи не переросте побутовий злочин у міжетнічний конфлікт?

У суботу, 26 листопада, правоохоронці затримали одного з учасників масової бійки, що старалася в ніч на 3 вересня в селі Родникове під Сімферополем. Три місяці тому її спричинило небажання місцевого підприємця заплатити за послуги таксі. Таксист разом із кількома родичами і друзями прийшов вимагати борг, і сварка переросла у бійку. В результаті неї четверо осіб отримали ножові поранення, одна – тілесні ушкодження і ще одна людина загинула.

Ускладнює ситуацію те, що конфліктували представники двох етнічних громад півострова – кримськотатарської та вірменської. Серед постраждалих більшість – кримські татари, загиблий теж їхній співвітчизник.

Ножове поранення отримав і родич загиблого Віталій Веліляєв, але від суботи він – за ґратами. Начальник відділу зв’язків з громадськістю кримського главку міліції Ольга Кондрашова каже, що Веліляєва затримали обґрунтовано, бо той підозрюється у важкому злочині – завданні тяжких тілесних ушкоджень. «Саме в результаті його дій, як зараз уже встановлено, одному з потерпілих було завдано дуже важкої травми, яка могла призвести до смерті людини», – заявила вона.

Разом із тим учасники сьогоднішнього пікетування кажуть, що Веліляєв був затриманий безпідставно, бо він ходив на всі допити і слідчі дії, а також із порушенням закону. «Затримали на три доби і не дали йому можливості скористатися адвокатом», – зазначив один з учасників пікету Ділявер.

Конфліктний потенціал виріс

У вересні Меджліс кримськотатарського народу і лідери вірменської громади зробили усе можливе, щоб ця трагічна історія не набрала етнічного забарвлення. Але зараз учасники пікетування кажуть, що з недовірою ставляться до слідства і підозрюють правоохоронців в упередженому ставленні до мусульман.

Відома правозахисниця та експерт в галузі прав етнічних меншин Наталя Беліцер каже, що влада має бути дуже делікатною у таких справах, однак затримання підозрюваного з погляду законності виглядає дуже сумнівним. «Це дуже небезпечні ігри, які з політичної точки зору безсумнівно розбурхують конфлікт, який після вересня не без труднощів вдалося загасити. Адже це міг стати реальний міжетнічний конфлікт», – вважає правозахисниця.

На думку Наталі Беліцер, нинішні незграбні дії правоохоронців підвищують конфліктний потенціал в міжетнічній сфері Криму.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG