Доступність посилання

ТОП новини

Велика Британія висилає всіх іранських дипломатів


Іранське посольство в Лондоні
Прага – Британський міністр закордонних справ Вільям Гейґ оголосив у середу, що його країна висилає упродовж 48 годин зі своєї території всіх іранських дипломатів і офіційних осіб та закриває іранське посольство в Лондоні. Це відповідь на брутальний штурм день тому британського посольства в Тегерані ісламістськими студентами. Вони захопили у заручники кількох британських дипломатів.

Міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Гейґ заявив у середу в парламенті країни, що напад став свідченням ганебних дій іранців та прямо пов’язаний із режимом у Тегерані.
Напад на дипломатичні представництва Великої Британії
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00
​«Більшість демонстрантів були від місцевої студентської міліції, і варто прямо наголосити, що ця організація контролюється представниками іранської влади. Демонстранти здійснювали послідовні руйнування, грабунки будинку працівників посольства на його території та місце проживання посла. Вони знищили меблі, вкрали власність, включно з особистими речами дипломатів, підпалили головний офіс посольства», – повідомив міністр.

На середу, як заявив Гейґ, британський штат посольства Великої Британії в Тегерані евакуйований додому з міркувань безпеки. Це близько 24 дипломатів та членів їхніх родин.

У Лондоні все ще сподіваються, сказав Вільям Гейґ, на підтримку дипломатичних стосунків із Іраном та обговорення проблеми ядерної програми цієї країни.

Також Норвегія оголосила про тимчасове закриття свого посольства в Тегерані з «міркувань безпеки», а Німеччина відкликала свого посла з Ірану для консультацій і назвала напад ісламістів на британське представництво «неприпустимим».

Тегеран заперечує причетність, та виправдовує напад

Іранська влада вже висловила свої співчуття й вибачення за напад на британське посольство і намагалася спростовувати свою причетність до цього. Та все ж виглядає, що така масована атака очевидно була дозволена владою у Тегерані. Камери спостереження зафіксували серед учасників протесту біля посольства Британії мера столиці та депутатів парламенту Ірану.

Та й спікер парламенту Ірану Алі Ларіджані заявив у середу, що «гнів» нападників став наслідком «кількох десятиріч політики домінування Великої Британії». Ларіджані також назвав «поспішним» засудження нападу в Раді безпеки ООН.

Сотні ісламістських активістів із лав студентської молоді столиці Тегерана вторглися в вівторок на суверенну територію посольства Великої Британії та влаштували там безлади, пожежі, розбили вікна, грабували посольство, тоді як іранська поліція лише пасивно спостерігала за цим до певного часу. Лише згодом поліція звільнила з рук нападників шістьох британських дипломатів та почала відтісняти розлючений натовп із території посольства Великої Британії.

Антибританська демонстрація ісламістів в Тегерані супроводжувалася образливими гаслами, які висловлювали незгоду з суворими санкціями Заходу у відповідь на іранські ядерні приготування та з приєднанням до цих санкцій Лондона.

Такий напад на британське посольство в Тегерані найбільший із часів 1979 року, коли іранська влада сприяла штурмові ісламістами посольства США. Тоді вони утримували близько 50 працівників американського представництва упродовж понад 440 днів.

Атака на посольство Великої Британії в Тегерані здійснена після загострення стосунків Ірану з Заходом із приводу наростання там занепокоєння ядерними приготуваннями Ірану.

Парламент Ірану у неділю ухвалив рішення згорнути стосунки з Великою Британією та видворити більшість британських дипломатів із країни.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG