Доступність посилання

ТОП новини

Польський міністр закордонних справ під вогнем критики: говорив про федеративний устрій ЄС


Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський
Варшава – Польща бурхливо реагує на виступ міністра закордонних справ Радослава Сікорського у Берліні. Опозиційні польські партії вважають заклик міністра Сікорського до ще більшого поглибленння європейської інтеграції зрадою національних інтересів. Вони обурені зверненням Сікорського до Німеччини з пропозицією взяти на себе провідну роль у порятунку єврозони від кризи. Опозиціонери вимагають скликати надзвичайне засідання Сейму і притягнути Сікорського до відповідальності перед Державним трибуналом.

Польська опозиція вважає пропозицію Радослава Сікорського надати Євросоюзові федеративний устрій антиконституційною. Сікорський висловив таку ідею на конференції в Берліні, де говорив про необхідність більшої централізації влади в Європейському Союзі.

Інакше, вважає Сікорський, Євросоюз розпадеться, а європейські держави опиняться в глибокій кризі. Сікорський закликав Берлін узяти на себе відповідальність за долю спільної європейської валюти – євро.

Чи Німеччина задоволена?

Ярослав Качинський, лідер опозиційної партії «Право і справедливість», вважає, що ідеї Сікорського можуть значно обмежити суверенітет Польщі. Польські праві переконують, що не можна рятувати Євросоюз, який опинився у кризі, ціною втрати державного суверенітету.

Адам Гофман, речник «Права і справедливості», каже: «Ми голосували за вступ до Євросоюзу, ми переконували поляків у необхідності вступу Польщі в Євросоюз, але не в такий Євросоюз, як той, про який говорить міністр Сікорський. Якби кілька держав, які не можуть впоратися зі своїм бюджетом, вийшли з єврозони й повернулися до своїх національних валют, то, з погляду Польщі, не сталося б нічого страшного».

На думку польських правих, пропозиції Сікорського можуть спричинити у Європі політичну гегемонію однієї держави – Німеччини. У цьому переконаний Маріуш Блащак, голова польської парламентської фракції «Право і справедливість».

«Задоволена Німеччина, точніше, ті, хто керує Німеччиною, адже це саме те, що вони хотіли б почути, та не могли цього сказати. Якщо ж про це говорить міністр закордонних справ Польщі, то тим більше німці можуть бути задоволені. Міністр Сікорський обіцяв їм політичні дивіденди за збереження єврозони. Це дуже важко збагнути, чогось такого раніше не траплялося», – сказав Блащак.

Або подальша інтеграція, або розпад?

Відповідаючи на закиди опозиції, Сікорський говорить, що тільки поглибленння співпраці між країнами ЄС може врятувати об’єднану Європу від розпаду. Він наголошує на тому, що подальша інтеграція не означає відмови від власної тотожності, релігії, чи, скажімо, національних ставок ПДВ.

«Це мої власні пропозиції, – каже Сікорський, – це мої думки з приводу підсумку польського головування в ЄС: що потрібно зробити, щоб врятувати єврозону та весь Євросоюз і зробити його ефективнішим. Це мої авторські пропозиції, але я консультувався, і головні центри польської влади про це знали».

Виступ Радослава Сікорського у Берліні прокоментував і президент Польщі Броніслав Коморовський. Він назвав ідеї міністра цікавими і цінними. Водночас Коморовський наголосив, що, перш ніж виступати з такими серйозними заявами на міжнародному рівні, потрібно провести дебати у власній країні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG