Доступність посилання

ТОП новини

Вільям Бернс: в інтересах США – сильна Україна


Вашингтон – «У двадцяту річницю української незалежності, слід пригадати драматичні події, що призвели до незалежості , щоб зрозуміти, яке це величезне досягнення». Це слова з виступу заступника держсекретаря США Вільяма Бернса на гала-святкуванні Фундації Україна – США. Цей захід відбувся у Вашингтоні з нагоди двадцятої річниці від дня, коли українці сказали «Так» незалежності у всенародному референдумі.

У дні зневіри та відкату демократичних досягнень в Україні саме західні політики – такі, як Бернс, колишній президент США Джордж Буш-старший та його радник з питань національної безпеки Брент Скоукрофт у своїх виступах та відеопривітаннях нагадали, якою ціною Україна стала незалежною.

«В ці дні коли історичні зміни охоплюють Близький Схід, слід пригадати, що Україна стала незалежною зовсім недавно», – нагадав Бернс. Під час тяжких страждань – голодоморів, воєн, Голокосту українці прагнули зберегти свою своєї гідність, людські права та суверенність, а українська діаспора, у свою чергу, плекала національну ідентичність та зберігала мрію незалежності, наголосив Бернс.

Американський інтерес – незалежна, багата і демократична Україна

США та Україна є стратегічними партнерами вже двадцять років. Про це на святкуванні говорили різні доповідачі та гості. Україну вони хвалили за те, що вона зреклася свого ядерного арсеналу і таким чином зробила світ безпечнішим та стала прикладом для інших країн.

Країнам не подобається, коли інші їм підказують, як жити і розбудовувати своє майбутнє, нагадав Бернс і наголосив, що США не вчать Україну, а підтримують її з власних інтересів, хочуть бачити її на такому демократичному шляху, з якого неможливо звернути в якусь іншу сторону.

«Незалежна, багата та демократична Україна є в наших інтересах, – твердить Бернс. – У наших інтересах європейська Україна, яка модернізується, яка є прозорою, в якій живе бурхливе громадянське суспільство і громадяни активно беруть участь в державному житті, де всі користуються захистом верховенства права».

Політичні переслідування зупиняють прогрес

Та не обійшлося без ложки дьогтю. Вільям Бурнс нагадав про подію, яка ставить усі декларовані амбіції теперішньої української влади про демократичність та європейськість під сумнів – судовий процес та засудження колишнього Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко.

«Політично мотивовані судові процеси підривають демократію та демократичні цінності, – нагадав Бернс. – Політично мотивовані судові процеси закорінюють самоцензуру в медіа, вони зупиняють ширшу громадську участь в політичному житті, бо люди бояться переслідування».

Український шлях залежить від українців

«Міцні демократії є кращими та надійнішими партнерами». Бернс нагадав ці слова своєї безпосередньої начальниці – держсекретаря США Гілларі Клінтон, яка додає – «вони більше торгують, ніж воюють». Америка готова активно підтримувати Україну, запевнив Бернс, однак нині, як і в 1991 році, український шлях залежить від вибору та дій самих українців.

«Кожне покоління мусить зробити свій вибір, українці мусять вирішити, як оберігати свої свободи в майбутньому, – відзначив Вільям Бернс. – Українці це робили в минулому столітті, коли вони не відступали від своїх мрій, доки ці мрії не стали реальністю. Українці це зробили, коли сказали собі, що більше не чекатимуть на незалежність і свободу. Українці мусять це зробити знову».

Іноді видається, що американці більше вірять у можливості України та в українську можливість зробити правильний вибір, ніж самі українці. Але й без того, щоб читати між рядками, зі сказаного видається, що пан Бернс відверто говорить: майбутнє України залежить від пересічних її громадян – Іванів та Володимирів, Олен та Наталок, Петрів та Степанів, а не лише від владних Вікторів та Леонідів.
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG