Доступність посилання

ТОП новини

На парламентських виборах у Словенії та Хорватії перемогу здобули опозиційні партії


Лідер хорватських соціал-демократів Зоран Міланович, Заґреб, 4 грудня 2011 року
Белград – Новим головою уряду в Любляні стане Зоран Янкович, лідер партії «Позитивна Словенія», у Заґребі – Зоран Міланович, голова Соціал-демократичної партії і один із лідерів коаліції «Кукуріку».

У Словенії перемога опозиційних сил була передбачуваною. Але несподіванка все ж сталася. Справді перемогла опозиційна партія, але не та, котра мала перевагу за результатами опитувань громадської думки. Адже всі очікували, що найбільше голосів здобуде правоцентристська Словенська демократична партія колишнього прем`єра Янеза Янші. Однак 13% виборців проголосували за лівоцентристську партію під назвою «Позитивна Словенія», котру очолює мер Любляни Зоран Янкович.

Оглядачі пояснюють, що екс-прем`єр Янша на останньому тижні кампанії став надто зухвалим. У п`ятницю він ухилився від участі у двох теледебатах. Порожнє крісло в телевізійних студіях, кажуть експерти, обурило громадян. Поряд з цим, Янша відмовився оприлюднити дані про своє майно. Його найбільші опоненти це зробили. Янша був упевнений, що він переможе, і заявляв про намір сформувати коаліцію з деякими праворадикальними партіями. Це також не сподобалося тим виборцям, котрі ще десять днів тому заявляли, що голосуватимуть за нього.

Перемогла партія, заснована півтора місяця тому

Переможцем виборчих перегонів стала партія, яку заснували за шість тижнів перед виборами. Лідер «Позитивної Словенії» Зоран Янкович – досвідчений бізнесмен, уже двічі обраний мер Любляни. У кампанії він взагалі не говорив про інших, а лише пояснював свою «позитивну» програму. Він уникав обіцянок і пропонував серйозну економічну програму. Не заважало йому навіть те, що він серб за національністю (по батькові).

У Хорватії переможна коаліція називається трохи дивно – «Кукуріку». Назва походить від кафе, в якому лідери соціал-демократів та ще трьох проєвропейських партій лівого центру підписали угоду про сформування коаліції. Спершу їхні політичні опоненти глузували з цієї назви, згодом вона стала загально прийнятою.

Коаліція здобула 80 з-поміж 150 місць у парламенті і має можливість сформувати уряд, не шукаючи партнерів. Правляча коаліція прем`єр-міністра Ядранки Косор зазнала фіаско – матиме лише 47 депутатів. Причиною цього стали численні корупційні скандали та погіршення економічної ситуацію в країні. Місцеві оглядачі кажуть, що «проєвропейські патріоти» перемогли «фольклорних патріотів».

Зоран Міланович
Зоран Міланович
Хорватія: Оздоровлення економіки та боротьба проти корупції

Прем`єром Хорватії, очевидно, стане лідер соціал-демократів Зоран Міланович. Він заявив, що коаліція спроможна реалізувати свою програму оздоровлення економіки та боротьби проти корупції, а також поглиблення співробітництва з країнами регіону.

Колишній президент Хорватії Стіпе Месич нагадує, що ситуацію ускладнює питання Косова, й пропонує розв`язання: «Сербія не мусить визнати Косово через свої історичні причини та емоційне ставлення своїх громадян, але вона мусить допустити комунікацію в регіоні. Іншими словами, мусить уможливити, щоб серби вільно їздили до Косова та з Косова, щоб албанці вільно їздили до Косова та з Косова, щоб капітал переміщався в обох напрямках. Словом, щоб регіон був функціональним».

Вибори в двох сусідніх країнах пройшли без інцидентів. Йдеться про стабільні держави й суспільства, в котрих зміни урядів сприймають як звичайне політичне явище, пояснюють експерти.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG