Доступність посилання

ТОП новини

Польський досвід для Молдови


Вашингтон – Польща та Сполучні Штати очолили цільову групу, яка займатиметься просуванням демократичних реформ в Молдові. Ця група є частиною глобальної міжурядової коаліції демократичних країн – «Спільнота Демократій», її мета – просувати та зміцнювати демократичні правила і норми в усьому світі. Спільнота демократій була заснована в 2000 році під час міністерської конференції у Варшаві. Це була ідея колишнього польського міністра закордонних справ, професора Броніслава Геремека і колишнього державного секретар США Мадлен Олбрайт.

Заступник міністра закордонних справ Польщі Єжи Помяновскі
Заступник міністра закордонних справ Польщі Єжи Помяновскі
Щоб підтримати країни, які переходять до демократії, в липні цього року організація започаткувала нову іниціативу «виклик демократичного партнерства». Дві країни були обрані для цього проекту: Молдова та Туніс.

Представники 15-ти країн та провідних організацій сектору громадянського суспільства зустрілися у Вашингтоні, щоб обговорити, як найкраще допомогти Молдові в реформуванні п‘ятьох ключових секторів, що їх вона сама визначила. Це зокрема:

  • Судова реформа
  • Місцеве самоврядування
  • Урядова прозорість
  • Безпека
  • Міграційна політика.

США займатимуться реформою судової гілки влади в Молдові, Угорщина та Грузія взяли на себе реформу безпекового сектору, Польща допомагатиме з реформою системи місцевого самоврядування.

Як втримати ритм реформ

Заступник міністра закордонних справ Польщі Єжи Помяновскі вважає, що країни мають певний ритм, коли йдеться про перехід до демократії. Після двох років настає якась втома, політики байдужіють, а публіка вимагає результатів. Саме в такі часи міжнародна допомога дуже потрібна, при чому допомога не лише великих багатих країн, а й тих, які мають свіжий і потрібний досвід.
Головне, що вони приносять свої власні історії, з яких можна багато навчитися
Єжи Помяновскі

Помяновскі вважає, що Молдова власне і дійшла до такої дворічної точки.
За останні два рокі країна досягла певних успіхів, це визнала міжнародна громадськість, але люди потребують результатів. «Ті перші результати, цього не досить, вони потребують якийсь новий імпульс, нове відкриття. Ми їм кажемо – ви не одні. Великі донори, такі, як США, Швеція, ЄС, Світовий банк – вони продовжуватимуть працювати з вами, а малі донори дадуть кумулятивний ефект своїх внесків, але головне, що вони приносять свої власні історії, з яких можна багато навчитися», каже польський дипломат.

Радник Держсекретаря США з питань громадянського суспільства та нових демократій Томайка Тиллеманн вважає, що молдовський проект об‘єднує дві історичні течії, хвилю демократизації, яка охоплює зокрема північну Африку, та реальну потребу ефективніше використовувати ресурси, призначені на поширення демократії.

Ще не оголошено, які саме країни працюватимуть з Молдовою над прозорістю в уряді та міграційною політикою, однак Польща, яка допомагатиме з реформуванням місцевого самоврядування, переконана, що її досвід дуже знадобиться Молдові.

Реформа місцевого самоврядування в Молдові – це складна справа, стверджує Єжи Помяновскі каже оскільки немає відповідного законодавства в молдовській правовій системі. Потрібна базова концепція, яка підтримує децентралізацію. І тут Молдова може піти за прикладом Польщі, оскільки не так вже і давно. Польща пройшла цей самий шлях і то успішно, нагадує Помяновскі: «Це просто наша історія, ми їм розказуємо, як ми реформували свій сектор самоврядування, адже тут багато подібностей, ми ж усі вихідці зі східного блоку. А ще дальше – це вже нарощування потенціалу місцевих громад насправді діяти, і покладатися на себе».
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG