Доступність посилання

ТОП новини

Українці в Росії шукають нові форми самоутвердження


Прапор України з підписами російських українців
Львів – Вивчати історію і сучасні проблеми українських переселенців у Росії, таку мету має новостворена російська громадська організація «Наукове товариство україністів імені Тараса Шевченка», яка працює у Москві та Уфі. Сьогодні її презентація відбулась у Львові.

Василь Бабенко
Василь Бабенко
Щороку у Росії понад 130 тисяч етнічних українців втрачають національну самосвідомість. Про це заявив у Львові голова російської громадської організації «Наукове товариство україністів імені Шевченка» Василь Бабенко. Він є також директором уфимського філіалу Московського державного університету імені Шолохова.

За підрахунками науковця, нині у Росії живе півтора мільйона етнічних українців. За офіційними даними всеросійського перепису 2003 року, ця цифра була вдвічі більшою.

Українці у Росії втрачають мову і культуру, забувають своє походження. Василь Бабенко не має однозначної відповіді на запитання, чому так відбувається.

«Отаке різке зменшення населення неможливо природним шляхом. Українців стає менше у Росії не фізично, а духовно. Виникає проблема і не можемо сьогодні відповісти на це питання, чому», каже науковець.

Російська влада утискає права українців Росії

Сьогодні у Росії немає жодної української школи, загальноросійської української газети, не видаються українські підручники, немає наукової установи, яка б займалась вивченням української проблематики, навіть в Інституті етнології немає фахівців з цих питань, каже Василь Бабенко.

Денис Чернієнко
Денис Чернієнко
Тому науковці з різних російських регіонів об’єдналися, щоб вивчати історію українських переселенців Росії, досліджувати їхнє нинішнє становище. Тим більше, що в Росії є дуже багато етнографічних архівних матеріалів, зауважив науковець з Удмуртії Денис Чернієнко, який займається україністикою. «Матеріали зберігаються ще в тих селах, де мешкає українське населення зі стародавніх часів. Треба цю роботу продовжувати і належно організувати, систематизувати», вважає Чернієнко.

«Наукове товариство україністів імені Шевченка» планує створити спільні українсько-російські дослідницькі групи, проводити наукові експедиції.

Українці у Росії – заручники України

«Українці в Росії є заручниками України», – зазначає академік, медик і громадський діяч, племінник українського режисера Олександра Довженка Тарас Дудко.

Тарас Дудко
Тарас Дудко
«Розвиток української діаспори в Росії непроста подія, котра має багато драматичних явищ і це пов’язано з існуванням політики Росії та України. Політика Росії спрямована на те, щоб не давати можливості розвиватися національним культурним осередкам, використовуючи всілякі способи. Нині Україна витрачає величезні кошти на освіту російськомовного населення України, тут один мільйон людей мають всі умови для розвитку своєї мови та культури. Є школи, організації, видається 2 мільйони підручників, щоб росіяни в України вивчали свою мову і берегли культуру. Ми, українці, у Росії не маємо навіть українських підручників від держави. У нас немає української церкви», наголосив академік Тарас Дудко.

До того як створити «Наукове товариство україністів імені Тараса Шевченка», чимало його активістів належали до іншої громадської організації – Об’єднання українців Росії. Рік тому російський уряд закликав ліквідувати цю організацію за порушення російських законів. Розгляд справи у Верховному суді РФ може затягтися до весни, прогнозує Тарас Дудко.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG