Доступність посилання

ТОП новини

Найкраще – дітям? Громадськість Рівненщини взялася за тендери в освіті


Рівне – У Рівному в результаті розслідування журналістів і громадських організацій виявлені серйозні порушення в тендерних закупівлях продуктів для шкіл. Тендерний комітет міського управління освіти в Рівному повністю змінили, та чи вирішені всі проблеми? Висновки моніторингу сьогодні оприлюднили фахівці Центру політичних студій і аналітики.

З приводу того, що капуста для шкільних їдалень закуплена за ціною 10-13 гривень, а картопля – за 6-7 замість двох, депутати міськради з фракції ВО «Свобода» забили тривогу ще в серпні. Цьому передував анонімний дзвінок до заступника міського голови з гуманітарних питань Галини Кульчинської. Вона почала вивчати, як справи з цими продуктами в сусідніх областях. З’ясувалося, лише на завищенні цін дітлахів «перегодували» на папері на понад 60 тисяч гривень.
І тут ти керуєшся, в першу чергу, моральними речами
Галина Кульчинська

Голова тендерного комітету відділу освіти Ірина Кіруца запевняла, що таке трапилося тому, що донедавна законодавство дозволяло орієнтуватися на гранично допустимі ціни, а нині воно не дозволяє змінювати умови договору з переможцями тендеру. Написати заяву про звільнення у зв’язку з виявленими порушеннями чиновниця відмовилась. Але довелося, каже Галина Кульчинська: «І тут ти керуєшся, в першу чергу, моральними речами. Тому що, якщо взяти законодавство, то часто тут «комар носа не підточить».

Склад комітету поміняли буквально за місяць до формування тендерних пропозицій на наступний рік. Нині підприємці-постачальники повертають дітям борги взаємозаліком, безкоштовно постачаючи до їдалень вищезгадані овочі.

Якщо дешево, то чи якісно

Однак питання до закупівельних цін залишилися. У тому числі – до занижених. Як розповів депутат Рівнеради від фракції «Батьківщина», представник Центру політичних студій та аналітики Володимир Зиль, підозру викликає заниження цін на м'ясо для шкільних їдалень, 80% якого в нинішньому році постачає мале підприємство «Стем». Чи може бути якісною продукція, вартість якої суттєво нижча від ринкової? – запитує Володимир Зиль.

«Це підприємство до нинішнього року жодного разу не перемагало і не постачало продукцію до рівненських шкіл. Нині ж воно отримало право на постачання більше 80 % м’яса, це 4,5 мільйона гривень», – розповідає депутат.

Галина Кульчинська поділяє побоювання щодо якості дешевого мяса. Ситуація дуже дивна, каже вона. «Але моє втручання, чи це у вас,часом, не той виробник, буде розцінюватися, як втручання в роботу тендерного комітету і лобіювання конкурентів», – пояснює заступниця міського голови.

Увага до цін потягла за собою посилений моніторинг якості продукції з боку санітарних служб, контрольно-ревізійного управління і прокуратури. У результаті підприємство «Бімол», яке постачало молочну продукцію до рівненських навчальних закладів, позбавили сертифікату відповідності на масло. Там виявлено понад 8 відсотків трансжирів. Але керівництво «Бімолу» подало до суду на ДП «Держстанджартметрологія», заявляючи, що результати лабораторних досліджень сфальсифіковані.

Важелі контролю за якістю продукції втрачені

Ситуацію ускладнює те, що з липня перестав існувати відділ державного нагляду в «Держстандартметрології», який мав право ініціювати перевірку підприємств. Відтепер це можуть зробити хіба що самі батьки школярів. Тим часом управління захисту прав споживачів та санітарні лікарі уповноважені перевіряти лише ту продукцію, яка вилучена під час передачі від підприємця до їдальні, – повідомив голова Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран. Щодо детального вмісту всіх інгредієнтів, то, як зауважив Віктор Таран, в Україні існує лише одна лабораторія, яка може це зробити – вона міститься у Києві.

У січні підсумки громадського моніторингу тендерних закупівель, проведених у системі освіти Рівненської, Херсонської та Чернігівської областей, мають передати комітетові Верховної Ради з питань освіти. З побажанням внести зміни у законодавство, щоб сприяти поліпшенню якості харчів та унеможливленню маніпуляцій з цінами для садків і шкіл.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG