Доступність посилання

ТОП новини

Підпишуть чи не підпишуть?


Міністр закордонних справ Польщі Єжи Помяновскі
Вашингтон – Саміт Україна ЄС, що відбудеться в Києві 19 грудня мав би стати історичним. Очікується, що в цей день буде підписано угоду про асоціацію з ЄС та зону вільної торгівлі. Однак справа Юлії Тимошенко падає тінню на європейські амбіції України. Всі заклики Європи про те, щоб Україна дотримувалася справедливості, щоб уникала селективного підходу до судових процесів і не займалася політичною помстою, падають на глухі вуха. Лунають голоси, що політика Януковича, відкат демократії в Україні та справа Тимошенко можуть покарати майже 50 мільйонів українців, які не причетні до того, що робить Київ.

Через 12 днів після саміту Україна-ЄС закінчується президентство Польщі в Європейському Союзі. Завершення переговорів і підписання угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС були пріоритетами польського президентства, стверджує заступник міністра закордонних справ Польщі Єжи Помяновскі. Помяновскі, який цими днями побував у Вашингтоні, каже, що не важливо чи угоду підпишуть в грудні чи в лютому. Вона готова і не залишається жодних моментів, які вимагають подальших переговорів.

«Політично це воля всіх членів ЄС надати Європейській комісії мандат підписати чи ратифікувати цю угоду, далі піде процес ратифікації. Ми вважаємо завершення цієї угоди великим успіхом. Ми не знаємо, чи на саміті 19 грудня буде політична можливість цю угоду парафувати, ймовірно це не буде відомо аж до останньої хвилини. Навіть якщо підписання відбудеться в січні чи лютому, це не грає ролі, бо всі складові угоди готові», – сказав заступник голови зовнішньополітичного відомства Польщі.

Звичайно Європа, та Польща зокрема, стурбовані справою Тимошенко, нагадує Помяновскі. Польща надсилала багато могутніх сигналів, як в Україну так і в Європу, каже він, звернення до Києва зокрема наполягали на тому, щоб Київ знайшов кращий спосіб розв‘язання справи Тимошенко, а сигнали до Брюсселя наголошували, що Європа може прогавити завершення процесу підготовки угоди. «Ми повинні довести українському суспільству, яке загалом є дуже проєвропейським, щоб вони розуміли дану ситуацію, що це не невдача Європи, а радше відповідальність їхнього уряду», – пояснює заступник міністра закордонних справ Польщі.

Угода є первинним дороговказом для України – Помяновскі

Але головне положення щодо угоди, каже Помяновскі, це те, що вона є певним дороговказом для України, а також нагадуванням про те, що Європа Україну не списує.

«Ми працювали над тим, щоб Європа зрозуміла вартість цієї угоди для народу України, що підписання або парафування цієї угоди є необхідним для того, щоб переконати українців, що Європа готова з ними працювати. Йдеться не про лише один уряд, цей чи інший, ми все ж таки віримо, що демократія можлива в Україні і ми віримо, що вибір української нації можна відповідно проявити», – каже Помяновскі.

Залишається дочекатися 19 грудня, або, як каже Помяновскі, може й до січня, а то й до лютого. Може варто нагадати європейцям, що 19 грудня ­– день святого Миколая Чудотворця, коли дарують дітям подарунки?
  • Зображення 16x9

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001–2007 роках заступник директора Української редакції. 2007–2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG