Доступність посилання

ТОП новини

Україна і Чехія намагаються перегорнути «шпигунський» скандал


Прага – У день київського саміту Україна-ЄС до Праги приїхав український прем’єр Микола Азаров. Головний акцент його візиту економічний, хоча підписані угоди передовсім стосуються гуманітарної сфери. Після того, як у травні Україна видворила чеських військових аташе за підозрою у шпигунстві, українська влада тепер дала згоду на відновлення чеської військової місії в Києві.

Українська делегація приїхала до Чехії у сумний момент, коли країна згадує колишнього президента Вацлава Гавела, який помер у неділю. Перша заява прем’єра Микола Азарова на прес-конференції – слова співчуття чеському народові. Так само хвилиною мовчання згадали Вацлава Гавела на спільному форумі чеських та українських підприємців.

Під час візиту керівника українського уряду до Чехії у понеділок були підписані три угоди: про співпрацю в галузі освіти, науки та технологій і культури. Освітній договір, зокрема, розрахований на 2012-2015 роки і має сприяти взаємному обміну викладачами й студентами, прямому співробітництво між університетами.

Прем’єр Чехії Петр Нечас на прес-конференції в Празі назвав Україну важливим партнером Чехії серед країн Східного партнерства Європейського Союзу. «Підтримуємо активну реформаторську політику цих держав», – зазначив Петр Нечас.

Чеський прем’єр також заявив про великі торговельно-економічні перспективи. «Великий потенціал бачимо в галузі енергетики, машинобудування, хімічної промисловості, металургії, інфраструктури, транспортного машинобудування, а також у галузі екологічних технологій та відновлювальних джерел енергії», – заявив Петр Нечас.

Український прем’єр Микола Азаров сподівається, що товарообіг з Чехією до кінця року перевищить два мільярди доларів.

Коментуючи газові переговори з Росією, український урядовець висловив сподівання, що угода з’явиться найближчим часом. «Я думаю, що найближчими днями є надія, що ми виробимо компромісне рішення. Для нас це особливо важливо, тому що розпочинається новий рік. Ми хотіли б увійти у новий рік із модернізованою угодою та з нормальними цінами, які не підривають нашої економіки», – сказав Микола Азаров.

Минулого тижня він запевняв, що Україна витримає ціну в 416 доларів за тисячу кубометрів: «...ми все одно з гарним настроєм зустрінемо Новий рік».

Данилишин і чеські «шпигуни» – «тимчасові епізоди»?

У Празі тим часом урядовці вже звітували про подолання розбіжностей. Як сказав Петр Нечас, Чеська республіка та Україна подолали проблемний період у двосторонніх відносинах. За словами чеського урядовця, візит Миколи Азарова і великої української делегації до Праги свідчить про те, що ці відносини здобули «новий імпульс».

У січні цього року Чехія надала політичний притулок колишньому міністрові економіки України Богдану Данилишину, а в травні Україна вислала чеських військових дипломатів за підозрою у шпигунстві. Офіційна Прага прямо пов’язала це рішення зі справою Данилишина.

На прес-конференції в Празі прем’єр Микола Азаров назвав ці події «тимчасовими епізодами» і заявив про те, що Україна високо цінує стратегічні відносини з Чехією. Відповідаючи на запитання Радіо Свобода в кулуарах чесько-українського форуму підприємців, Азаров повідомив, чеський військовий аташе приїде до Києва в січні.

У складі української делегації в Празі були міністр освіти і науки Дмитро Табачник, міністр культури Михайло Кулиняк та голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.

Урядовці провели прес-конференцію в приміщенні Кабінету міністрів Чехії чеською і російською мовами. Такими ж були робочі мови форуму підприємців з обох держав, який пройшов у приміщенні Міністерства промисловості та торгівлі Чеської республіки.

Це був перший візит українського прем’єра до Чехії за останні п’ять років.

«Не співпрацюйте з бандою Януковича-Азарова»

Поки тривали чесько-українські урядові переговори, поруч з будівлею чеського Кабінету міністрів на акцію протесту зібралося близько десяти представників з кількох українських громадських організацій в Празі. Вони тримали плакати з гаслами: «Свободу Юлії Тимошенко і політичним в’язням», «Україні – європейську перспективу, а не ярмо СНД», «Владо Чеської республіки, співпрацюйте з Україною, а не з бандою Януковича-Азарова».

«Ми прийшли із закликами, щоб повернути справжню українську владу, якої сьогодні в Україні бракує», – сказав Радіо Свобода один з організаторів протесту, головний редактор «Української газети» в Празі Анатолій Крат.

Він пояснює нечисленність акції з тим, що понеділок – це робочий день, коли більшість українців у Чехії працює. Серед учасників протесту були і представники громадської організації «Українська європейська перспектива», яку очолює Богдан Данилишин, але його самого на акції не було.

За чеськими офіційними даними, нині українці – найбільша група іноземних громадян у Чеській республіці, яка нараховує 117 тисяч осіб.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG