Доступність посилання

ТОП новини

Найсимпатичніший Святий Миколай мешкає у Харкові


Харків – В день Святого Миколая соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати опитування про поширення традиції дарування подарунків в українських родинах саме на день Миколая. За результатами опитування, цієї давньої української традиції більше дотримуються жінки, молодь і люди середнього віку. Цей день святковий для двох третин українців.

Безумовно, свято Миколая ближче людям західних областей України, там його не забували і в радянські часи. А от для харків’ян це свято поступово стає рідним і традиційним. Колись, в часи перебудови, першим на східній Україні наважився прийти до дітей в костюмі Святого Миколая харківський актор Олександр Ґава.

Ще 1989 року заслужений артист України Олександр Ґава вперше привітав свою доньку Тетяну ще з незнайомим для Сходу України днем Святого Миколи. «Я прибув до тебе з небес з сонячного раю», – такими словами розпочинає віншування артист.

Ще молодим провідний актор харківського театру української драми імені Шевченка Олександр Ґава перевтілювався в діда Мороза – розважав жовтенят і піонерів. А взимку вісімдесят дев’ятого митець спробував змінити амплуа.

Перший сценарій свята Миколая Олександрові Ґаві подарували колеги з тернопільського та львівського театрів. Актор, орієнтуючись на фотографії львівських «Миколаїв», зібрав собі костюм: чорна ряса священника, хрест і шапка. А коли прийшов до дітей одного з харківських сиротинців, ті його перелякалися.

Олександр Ґава згадує: «Зібрали дітей… Я вихожу… Діти в плач, галасують. Я до них: «Я Святий Миколай! Прийшов з подарунками!» А вони ж не чули, хто такий Святий Микола. Дітей якось заспокоїли – подарунки роздали. А після такого свята я ж думаю, що так трапилося? Потім зрозумів, що на Слобожанщині діти про це свято не знають, їх до церкви ніхто не водить. Тоді ж бо я й зрозумів – для дітей Святий Микола має бути симпатичним», ­– каже Олександр Ґава.

Тож довелося вигадувати новий власний костюм. Тепер Святий Миколай Олександра Ґави приходить до дітей без сивого волосся. Штани, чоботи, жупан, пасок з китицями бордового кольору, розшиті золотом.

І все ж, для харків’ян та й мешканців решти східних і південних областей України за ці двадцять років свято Миколая не стало родинним – у цьому переконують дані щойно оприлюдненого всеукраїнського соціологічного опитування.

За словами директора соціологічної групи «Рейтинг» Олексія Антиповича, 19 грудня роблять подарунки 64% українців – переважно молодь. Олексій Антипович розповів: «Наразі ми спостерігаємо, що на Заході України 90% людей мають в своїй родині традицію дарувати подарунки на день Святого Миколая. Натомість на Східній Україні – 15% таких людей. На Півдні – 56%, а на Півночі – понад 60% людей шанують це свято».

Харківські подарункові магазини, фірми, що організовують свята, до дня Миколая не готувалися. Спеціальних сувенірів так і не вдалося відшукати. Всі в очікуванні новорічного ажіотажу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG