Доступність посилання

ТОП новини

Сила Гавела та Кіма


Минулих вихідних світ лишився без двох героїв, лідерів свого народу, президентів, яким аплодували тисячі. Перший президент Чехії Вацлав Гавел увійшов в історію як поборник демократії, глава Північної Кореї Кім Чен Ір – як її душитель.

Вацлав Гавел - натхненник боротьби за свободу не тільки у Чехії, а й у багатьох країнах світу (зокрема, підтримував демократичні зміни в Україні). Ідейний натхненник «Празької весни»; лідер, без якого не відбулося б Оксамитової революції.

Містера Кіма називають батьком геноциду свого народу, шефом концтаборів у Північній Кореї, диктатором, що перетворив країну у ядерну державу.

Гавел відкрив для світу Чехію. А на прикладі утаємниченості містера Кіма можна писати підручники для шпигунів. Досі невідомо, де і коли народився північнокорейський лідер: у російському Сибіру (як пишуть деякі дослідники його життя), чи в таборі партизанів на святій землі у Кореї, як стверджує офіційна версія.

Гавел вчився на п’єсах світових класиків і був письменником; Кім Чен Ір отримував досвід з помилок Саддама Хусейна і був партійним працівником (дехто стверджує – спецслужбістом). Те, що будував Кім Чен Ір, Гавел називав «абсурдистаном».

Кім Чен Ір офіційно визнав себе «Улюбленим Лідером» і захоплювався, коли йому аплодували ідеально вишикувані строї військових. У час Голодомору у Північній Кореї він розповідав усім, які вишукані страви готує йому спеціальний повар з Італії. Тим часом у світі крилатими стали слова Вацлава Гавела: «Як тільки людина починає вважати себе центром світобудови і мірою всіх речей, світ втрачає людське обличчя, а людина втрачає контроль над світом».

Гавел був переслідуваним, а Кім переслідував інакомислячих. Гавел критикував комуністичний режим, а Кім був послідовником Сталіна, останнім зразком комуністичного режиму у світі.

«Не чекайте від мене змін» - було гасло містера Кіма. А Гавел відкривав серця людей словами: «Нічого, крім любові та правди, не має значення».

Цими днями у Чехії та Північній Кореї плачуть. Чехи – бо не стало людини, яка подарувала їм вільну країну, морального авторитета для багатьох свідомих людей. Корейці – бо у них не лишається надії. Кім Чен Ір призначив після себе наступника, як і сам свого часу отримав диктаторський владний штурвал від свого батька.

А за ким плакатимуть українці? Україна сьогодні (як казав Президент) – «на мосту» між Чехією та Північною Кореєю. Народ тягне канат у бік свободи, його керівники тяжіють до диктаторського північнокорейського варіанту.

І більше сили – у народу, бо його багато. От тільки знайдіть у собі цю силу, перетягніть цей канат, давайте жити у любові та правді, бо інше не має значення…
  • Зображення 16x9

    Ярина Матвійчук

    Приєдналася до команди «Голосу Америки» у 2014 році. Перед тим працювала в американському журналі National Geographic та на Радіо Свобода ведучою та редактором програми «Ранкова Свобода». У Києві волонтерила на «Радіо Марія» та в кіностудії Cinema House Group, у Гавані доглядала за хворими українськими дітьми в рамках проєкту «Україна – Куба». Розповідає, що любить книжки і поважає добре почуття гумору. Рецептом свого життя називає «Похвалу глупоті» Е. Роттердамського. Мріє покататися на всіх видах транспорту та спробувати їжу різних народів світу.

XS
SM
MD
LG