Доступність посилання

ТОП новини

На літак – залізницею: перспективно і … задорого?


Київ – 28 грудня розпочалася реалізація проекту «Столичний експрес», який передбачає швидкісне залізничне сполучення Київ – аеропорт Бориспіль. Представники України й Китаю узгодили технічні умови проекту, і після цього забили символічний цвях у шпалу полотна, яке почали будувати у напрямку аеропорту. Між тим, незалежні фахівці вважають вартість будівництва завищеною, проект – непрозорим, а крім того, вони не розуміють, чому в Україні, де бракує робочих місць, половину робіт виконуватимуть китайці.

У 2013 році від залізничного вокзалу Києва до аеропорту Бориспіль можна буде дістатися менш ніж за 40 хвилин швидкісною залізницею. Максимальна вартість проекту становить 372 мільйони доларів, і його фінансуватимуть за рахунок позики, яку надав Китай для розбудови інфраструктури Київщини, повідомив, відкриваючи будівництво нової залізничної гілки керівник Національного агентства з інвестицій та управління національними проектами Владислав Каськів.
Швидкісну залізницю до Борисполя вже будують
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

За умовами договору, половину робіт за проектом виконуватиме українська, половину – китайська сторони, а генпідрядником стане Китайська національна корпорація машинобудівної індустрії (ще відома як «СМСЕС»). Проект є надзвичайно вигідним для України, зауважив Владислав Каськів.
Проект не є каменем на шиї бюджету та платників податків
Владислав Каськів

«Важливо розуміти, що цей проект не є каменем на шиї бюджету й платників податків. Він є самоокупним і має працювати в режимі, який забезпечить прибутковість, і відповідатиме тому зростанню пасажиропотоку, який ми зараз маємо», – вважає Каськів.

Експрес до Борисполя – локомотив українсько-китайської співпраці – посол

Автори проекту очікують, що «Повітряний експрес» перевозитиме до 30 тисяч пасажирів на добу й окупиться максимум за 25 років.

Відповідаючи на запитання Радіо Свобода, Владислав Каськів наголосив, що кредит під урядові гарантії сплачуватиме підприємство, створене для управління проектом «Повітряний експрес». І зауважив, що заставою за кредитом будуть колії, рухомий склад та термінали нового залізничного маршруту.

«Повітряний експрес» є першим з низки українсько-китайських проектів, які планують уряди обох країн, заявив на відкритті будівництва посол КНР в Україні Чжан Сіюнь.

«Виконуючи доручення президентів України та Китаю, ми маємо наповнювати реальним змістом наше стратегічне партнерство. Сьогодні ми є свідками старту проекту, який є новим етапом українсько-китайського співробітництва», – наголосив Чжан Сіюнь.

Обидві сторони проекту визнають, що вартість експресу може бути й меншою – оптимізація будівництва може дати економію до 10%.

Проект є дорогим, непрозорим, неокупним – експерти

Умови реалізації проекту «Повітряний експрес» викликають сумніви в тому, що він є вигідним для України, наголосив у коментарі Радіо Свобода Володимир Лановий.
Це варіант збільшення продажу китайських товарів та послуг
Володимир Лановий

«Перше – це безконкурсний шлях реалізації проекту. Є більш сучасні технології, більш надійні, тим паче, що нещодавно на китайській залізниці була аварія подібного швидкісного потягу. Це ніяка не інвестиція: ніхто не вкладає гроші, не стає співвласником, не розвиває проект, – наголошує експерт. – По суті, це варіант збільшення продажу китайських товарів та послуг, яке має наслідком збільшення державного боргу, погіршення платіжного балансу, який і без того є критично дефіцитним».

Економіст не виключає, що в проекті у три-чотири рази завищена вартість і матеріалів та устаткування, і проекту загалом, зважаючи на закритий характер домовленостей із китайською стороною.

Про те, що вартість проекту завищена, говорить і колишній міністр транспорту та зв’язку Йосип Вінський.
В мене величезні сумніви, що «Повітряний експрес» окупиться бодай за 50 років
Йосип Вінський

«Вартість проекту – це всі кошти, які отримує аеропорт «Бориспіль» за два роки роботи. У мене величезні сумніви, що «Повітряний експрес» окупиться бодай за 50 років», – каже Вінський.

Зі свого боку, Владислав Каськів зауважив, що постачальника обладнання для проекту, зокрема, чотирьох швидкісних поїздів, визначать окремі тендери. І не виключив, що тендер щодо рухомого складу може виграти китайська компанія.

Тим часом міжнародна організація «Трансперенсі Інтернешнл», що досліджує корупцію у світі, в останньому звіті визнала, що з усіх іноземних інвесторів найбільш корумпованими є російські й китайські.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG