Доступність посилання

ТОП новини

У Червоному морі «народжується» новий острів


Київ – Супутник NASA зафіксував процес появи нового острова в Червоному морі. На знімках зображений регіон неподалік західного узбережжя Ємену. У грудні тут розпочалося підводне виверження, незабаром після цього внаслідок охолодження й затвердіння лави сформувався невеликий острів.

«Можете викинути той новенький атлас, який отримали у подарунок на Різдво, – він уже застарів», – пише New Scientist. Видання розповідає про те, як менше ніж за місяць у Червоному морі, що між Африкою і Аравійським півостровом, сформувався невеличкий острів. І хоч поки невідомо, як довго він проіснує, вчених цікавить сам факт його появи: таке виверження вулкану у цьому регіоні сталося вперше за останнє століття. Загалом, як пояснюють учені, процес появи нового острова досить простий: після виверження вулкану лава вистигає і незабаром твердне.

Виверження вулкану у Червоному морі 19 грудня першими помітили єменські рибалки. За їхніми словами, лаву викидало на висоту у майже 30 метрів. Пізніше ці дані, а також викиди попелу, підтвердив супутник NASA. В атмосфері регіону також зафіксували підвищений вміст діоксиду сірки.

Обриси нового острова почали з’являтися 23 грудня: тоді вершина застиглої лави стала «прорізати» поверхню води. Нині діаметр острова – близько 500 метрів, він продовжує збільшуватися. Питання ж, яке наразі цікавить науковців: чи виявиться нове утворення витривалим, чи ж його незабаром зруйнують морські хвилі. Однак не менш важливий момент, на який дослідники радять звернути увагу: у Червоному морі зростає вулканічна активність, а це – неабиякий привід потурбуватися.

Перший у 2012 році зорепад можна буде спостерігати вже 4 січня

Видання Space.com опублікувало розклад метеоритних дощів на 2012 рік. Всього у перелік потрапило 18 метеоритних потоків: видання зазначає, що мова йде лише про ті, які можна буде спостерігати з Землі вночі.

Перший зорепад можна буде побачити вже 4 січня у сузір’ї Волопаса. Його особливість – неабияка щільність: очікується, що лише за одну годину того вечора «впаде» 120 зірок. Триватиме перший у 2012 році метеоритний дощ всього близько трьох ночей.

У 2011 році найкращі метеоритні дощі зафіксували тоді, коли місяць був майже повним. У такому випадку кажуть про «забруднення світлом», тому що за такого положення Землі і Місяця метеоритні потоки ледь-ледь помітні. Водночас, як обіцяють астрономи, новий рік розпочнеться з метеоритного дощу, спостереженню за яким точно нічого не перешкоджатиме.

Поведінка шимпанзе сприяє розумінню еволюції мови

Біологи з Шотландії, Німеччини та Уганди провели експеримент, під час якого спробували з’ясувати особливості сигналів небезпеки у шимпанзе. В результаті вони встановили, що коли мавпи сигналізують про небезпеку, то намагаються врахувати обізнаність адресата. Науковці сподіваються, що це дослідження дозволить їм краще зрозуміти еволюцію мови.

Експеримент, під час якого спостерігали за поведінкою 33 диких шимпанзе, полягав у тому, що на шляху, яким вони часто послуговувалися, під листям заховали макети різних видів гадюки, смертельно небезпечних для мавп. Біологи фіксували шимпанзе, які, проходячи раніше, вже помітили небезпеку і тих, які минали «гадюк» уперше. З’ясувалося, що коли мавпи вдруге проходили тим самим шляхом, але вже не самі, а зі своїми сородичами, перед тим, як сигналізувати, вони враховували, знає інша мавпа про приховану небезпеку чи ні. Конкретніше – біологи зафіксували, що коли шимпанзе повторно минає небезпечне місце, вона звідкись знає, що її супутник чи супутниця вже бачили, що під листям притаїлася «змія», і попереджали про це вибірково.

Дослідники кажуть: шимпанзе не лише розуміли, що бачили чи чули інші мавпи, але логічно осмислювали, що побачене означає певні знання. «Багато тварин попереджають про небезпеку, але ці шимпанзе попереджали про неї осмислено – переважно лише тих, хто не знав, що на них чекає», – цитує The Guardian біолога Кейтрін Крокфорд. За її словами, дослідження демонструє, що люди не одинокі у розумінні поведінки й думок собі подібних – здатності, що ймовірно відіграла ключову роль в еволюції мови, оскільки дала людям можливість обмінюватися інформацією.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG