Доступність посилання

ТОП новини

Культура-2011: події, тенденції та скандали


Марина Врода отримала перемогу за найкращий короткометражний фільм, Канни, 22 травня 2011 року
Київ – Підводячи підсумки 2011 року, багато хто вважає, що проривом у культурній сфері країни він не став. Водночас, в Україні відбулося багато цікавих і знакових мистецьких подій, говорять експерти. Крім того, за минулий рік розуміння ролі культури в розвитку міст і країни в цілому суттєво зросло.

Українська короткометражна стрічка Марини Вроди «Крос» отримала перемогу в Каннах; в київському Мистецькому Арсеналі вперше за роки незалежності зібрали більшість сучасних українських митців; читачів сколихнула перша за останні 20 років мовчання книжка Ліни Костенко «Записки українського самашедшего»…

2011 рік був досить багатим на культурні події та досягнення, вважають експерти. Однак, більшість з них відбувалися не за сприяння держави. Так, наприклад, режисер переможного фільму «Крос» Марина Врода вклала в стрічку свої власні кошти.
Оксана Забужко
Оксана Забужко

Скандали і конфлікти

Останні 20 років культура в Україні розвивається стихійно і в партизанському режимі, говорить письменниця Оксана Забужко. Тож, найцікавіші проекти проходять не на рівні держави, а на рівні «малих об’єднань і корпоративів». Однак, за словами письменниці, інколи це «протистояння між владою і митцями» навіть приносить позитивні наслідки.

«Одним із найяскравіших результатів року є успіх книжки Василя Шкляра «Чорний ворон». Він став абсолютно безпрецедентним бестселером за всі роки української незалежності. Щойно почався цей скандал, конфлікт Табачник – Шкляр, після того книжка випродала більше як 100 тисяч примірників. Таких цифр раніше в Україні не було. Ніша масової літератури заповнювалася російським «трешем» завжди, тепер у нас з’явилася масова українська література»,зауважила Оксана Забужко.
Василь Шкляр
Василь Шкляр

Письменник Василь Шкляр відмовився від Шевченківської премії за роман «Залишенець. Чорний ворон». У листі до Президента письменник написав, що не отримуватиме нагороду, поки при «владі є українофоб Табачник». Після того Юрій Андрухович запропонував усім небайдужим зібрати для Василя Шкляра Народну Шевченківську премію. Було зібрано 255 тисяч гривень.

Ще один «культурний» скандал 2011 року спричинила книжка Віктора Януковича під назвою «Opportunity Ukraine» («Україна – країна можливостей»), яка виявилася плагіатом.

«Культура має впливати на формування державної політики»

Тож, 2011 рік не сприяв позитивному іміджу України закордоном – ні в політичному, ні в культурному відношенні, вважає експерт ради Європи з питань культури Олександр Буценко. Європейцям, наприклад абсолютно незрозуміла недовіра громадських організацій до українських державних установ, а також небажання органів влади дослухатися до громадської думки, говорить експерт.

«Я сподіваюся, що 2012 рік дасть поштовх до розвитку позитивного іміджу України, яка вже визначиться зі своєю позицією і в культурному, і в політичному відношенні. Крім того, ті зусилля 2011, зокрема в законодавчій сфері (ухвалення Закону «Про культуру») дадуть певний результат. Закон «Про культуру» є одним із найбільших досягнень 2011, він визначає ті механізми, за якими має розвиватися сфера культури. З іншого боку, він не визначає основного: що культура має впливати на формування державної політики на всіх рівнях».

У 2011 році бюджет Міністерства культури складав один мільярд 764 мільйони гривень, цього року – майже на 300 мільйонів більше. І хоча, за словами міністра Михайла Кулиняка, в цьому бюджеті враховано далеко не все, на деякі сфери рекордно великі суми виділяють цього року вперше.

«Уряд і всі бачать, що відношення до гуманітарної сфери та культури абсолютно змінилося. Тому, звичайно, тепер у нас є можливість добиватися фінансування цих речей, які давно не фінансувалися. На наступний рік давно вже назріло питання щодо авторського права, ми будемо виходити на зміни до законодавства, щоб авторське право працювало в повному обсязі. Крім того, багато в нас напрацювань є щодо каналу «Культура», думаю в 2012 році ми все закінчимо».

Одним із найбільших досягнень 2011 в Міністерстві називають перше за всю історію України проведення прозорих та відкритих конкурсів на фінансування кінострічок вітчизняного виробництва. На створення фільмів, які виграли державний конкурс минулого року, виділили більше120 мільйонів гривень. У 2012 обіцяють на третину більше.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG