Доступність посилання

ТОП новини

Комерція і духовність. Святкування Різдва у Львові


Львів Присутність бізнесменів у депутатському складі Львівської міськради позначається на тональності програми святкування Різдва у Львові. Туристів у Львів заманюють не давніми галицькими різдвяними традиціями, як це було у попередні роки, а фестивалем пампуха і гарячим вином.

«Фестиваль пампуха у Львові 7-9 січня» – інформує реклама у Львові і жодної згадки про Різдво. А ще рік-два тому мова йшла про головне свято міста – Різдво.

Мерія змінює тональність свята у бік комерції, а не духовності і традицій, призабутих українцями.

Перед Оперним театром і на площі Ринок традиційно працює різдвяний ярмарок. До слова, львівські ярмарки були популярні у 30-ті роки минулого століття. Тоді ремісники й крамарі пропонували свій товар із забавами.

На площі Ринок відкрили ковзанку і встановили шопку. Вже з полудня, як тільки сурмач просурмить з Ратуші, продають гаряче вино під стінами мерії. І це при тім, що міські чиновники і райці оголосили війну алкоголізму, обмеживши продаж алкоголю у місті.

Львів втрачає дух Різдва

Десятки туристичних фірм пропонують різдвяні тури. Міська влада оприлюднила програму святкувань, де заплановано встановлення Дідуха, фестивалі Різдвяних звізд, вертепів і «Велика коляда», на якій виступатимуть хорові, автентичні, фольклорні, духові та інструментальні колективи, а ще у Львів запрошують на п’яте міське свято пампуха, під час якого смажитимуть і їстимуть пончики упродовж трьох днів.

Виконувач обов’язків начальника управління туризму Львівської міськради Галина Гриник зауважила, що саме у Львові можна відчути справжнє Різдво.

«Людина, яка ніколи не бачила, як святкується Різдво, може за допомогою туристичних фірм, закладів харчування відчути цю атмосферу, домашню атмосферу свята», – переконана вона.

Мерія комерціалізує свято

Львів втрачає передчуття свята і дух Різдва, бо відбувається його комерціалізація у гіршому розумінні, вважає голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк. За його словами, мало б бути розуміння святкового дійства, де головним гаслом є саме Різдво у Львові.

«Ми перевертаємо з ніг на голову наші традиції і нівелюємо їх. Хотілося наставити найбільше кіосків, ковзанка могла бути неподалік на Підвальній. Ми маємо гарне місто, яке є дуже благодатним, щоб тут зберігати традиції й обряди, які львів’яни завжди шанували, а нині це все відходить на задвірки свята пампуха», – каже Андрій Салюк.

Думку Андрія Салюка поділяє чимало відомих львівських письменників і митців. Адже у Львові здавна на Різдво вулицями лунала коляда, ходили десятки вертепів, городяни зичили один одному веселих і щасливих свят, клали рідним подарки під ялинку. Останніми роками все менше вертепів на львівських вуличках. І це при тім, що у Львів на Різдво їдуть мешканці інших українських міст, щоб відчути різдвяну атмосферу й побачити українські традиції.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG