Доступність посилання

ТОП новини

Який відпочинок обирають українці на зимові свята?


Який відпочинок обирають українці на зимові свята?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:25:16 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Ігор Захаренко, директор туристичної фірми «Феєрія»; Тетяна Бондар, менеджер туристичної фірми «Поїхали з нами» розповіли про те, як і чому відпочивають українці.

– За соціологічними дослідженнями, лише 31% українців з невеликим хвостиком можуть дозволити собі відпочити взимку. З них на гірськолижні курорти Карпат планувало поїхати восени 45%, у Крим – 32%. Дехто хотів їхати з регіонів до Києва.

Про закордон щось у цьому дослідженні не було. Причому з’явилася інформація про те, що більшість планує подорожувати залізницею.

Панове, наскільки ви можете підтвердити або спростувати цю статистику?
Ігор Захаренко
Ігор Захаренко

Ігор Захаренко: Все це соціологія. А туристичні компанії дивляться по результатах своєї роботи. Наприклад, різні компанії мають спеціалізацію. Хтось – екзотичні країни, хтось – гірськолижні курорти. А є фірми, які, наприклад, займаються: взимку – гірськолижні курорти, а влітку десь там на море чартери беруть і все. І вони не можуть сказати, скільки людей у них виїжджає у Карпати чи, наприклад, до Європи.

Можу сказати, що вже упродовж 10 останніх років нормального Нового року не було у туристичних компаній, бо спочатку то євро ввели, потім якісь країни у Шенгенську зону увійшли, потім вибори, революції….

– А що у Вашому розумінні «нормальний Новий рік»?

Ігор Захаренко: Всі думають, що це пік сезону. Насправді для туристичних компаній це не такий пік.

– Тобто піку немає?
Багато людей хотіли поїхати до Карпат, але не було додаткових потягів. І вже за 45 днів квитків вже не було

Ігор Захаренко: Я не сказав би, що це пік. Можливо, це нормальний сезон. Пік – це травневі свята і літо, два-три перших місяці.

Якщо говорити про цей Новий рік, то багато людей хотіли поїхати до Карпат дійсно, але не було додаткових потягів. І вже за 45 днів (о шостій чи о котрій там годині відкрилися каси?) квитків уже не було. Тобто, це вже для людей була проблема.
Тетяна Бондар
Тетяна Бондар

Тетяна Бондар: З мого власного досвіду на сьогоднішній рік така склалася ситуація, що багато людей хотіли поїхати до Карпат, але ті люди, які їдуть туди, асоціюють свій відпочинок з лижами, а на даний момент снігу в Карпатах ми не маємо. Тому люди питали, яку альтернативу ми можемо їм запропонувати. І багато людей замість того, щоб поїхати у Карпати, виїхали у Єгипет чи на Шрі-Ланку.

– Там є лижі…
Відпочити за ціновою політикою у Карпатах «на широку ногу» чи поїхати у Єгипет по ціновій політиці – це в принципі одне і те ж

Тетяна Бондар: Ні, просто вибрали так, тому що наразі у нас покататися десь просто немає де. А відпочити за ціновою політикою у Карпатах дуже гарно, дуже «на широку ногу», а чи поїхати у Єгипет по ціновій політиці – це, в принципі, одне і те ж.

Ігор Захаренко: Треба сказати, що є туристи, які можуть поїхати на Новий рік, які хочуть поїхати, які можуть поїхати тільки на Новий рік. Тому що люди, які можуть поїхати в інший час, вони трошки вибирають, наприклад, краще на ті ж гірськолижні курорти трошки пізніше, коли вже не буде цього напливу людей, коли буде спокійніше і дешевше.

– Тобто, на Новий рік дорожче?

Ігор Захаренко: Так.

– Я хочу вам запропонувати таку задачку для менеджера. Середня заплата українця – 2800 гривень. Будемо вважати, що в родині з двох працюючих, одну зарплату цілком можна виділити на відпочинок раз на півроку. Запропонуйте мені швиденько відпочинок на три особи, тобто двоє дорослих і одна дитина, нехай на 5 днів за 2800.

А наразі пропоную послухати радіослухачам і вам так само. Євгенія та Дмитро на новорічні свята хотіли покататися на лижах. Поїхали в Карпати, провели там два дні, а на третій вирішили повертатися додому. Учора вони поміняли квитки на найближчий потяг до Києва. І зараз збирають речі.

Євгенія: З’їздили у гори. Думали покататися на лижах уже котрий день. Але до цього йшли дощі, не було снігу. А вчора пішов дощ, але нас запевнили, що в горах це буде сніжна погода.

Ми піднялися витягом. Теж було дуже проблемно. Багато людей на схилах уже замерлі, мокрі, плакали, хотіли їхати вниз. Ми вирішили не ризикувати і поїхати також на витягові вниз, не спускатися на лижах і не пішки. І коли сіли на витяг спускатися донизу (це ми вже були мокрі і замерзлі), то він зупинився хвилин на 20. Нам сказали, що це нормальне явище – декого з людей навіть знімали через три години.

Після цієї історії з витягом, зрозуміло, що покататися на лижах не вийде однозначно. Вирішили не втрачати час і їхати додому. Ще вчора по новинах почули, що буде можлива лавина із-за цих опадів.

– Зарадити таким туристам можна? Я розумію, що це вина не туристичних агенцій, але, можливо, туристичні агенції могли б якось вкладатися так само в бізнес десь у Карпатах і забезпечити штучний сніг або щоб ці підйомники працювали більш пристойно?

Євгенія сказала, що вони застрягли на півгодини. Інформаційні агентства передають, що МНС 3 січня рятувало 20 туристів, які застрягли в результаті зупинки кресельного гірськолижного підйомника у селі Вишка Великоберезнянського району Закарпатської області. І доволі довго їх рятували, оскільки був несправний електродвигун.

Це ж вже до снігу і до погодних умов ніякого…

Ігор Захаренко: На Новий рік в основному гірськолижники справжні не їздять кататися, тому що багато людей. Є такий термін у туризмі «гірськопляжники», тобто люди, які їдуть трошки відпочити, трошки покататися. Тому ми самі творці свого щастя. Тому якщо, наприклад, немає снігу, ви приїхали в якесь місце, то можна вибрати.

Україною є дуже багато поруч таких об’єктів, які, може, треба відвідати, відпочити. І в нас дуже багато таких турів. Наприклад, ми робимо, тобто він в одному готелі – дивимося, де є сніг, а де немає. На Буковелі є сніг нехай і несправжній, але там гарматами набивають сніг, там можна кататися. Тому люди вибирають.

Але ж, дивіться, трошки далі можна поїхати: Словаччина, Австрія, Італія, Франція – там уже є сніг, там уже гарантовано…

– Стоп! І тепер 2800 гривень. Куди Ви запропонуєте поїхати?
За 280 євро вже можна поїхати у Словаччину, Чехію, Угорщину. І ще є Польща

Ігор Захаренко: На сьогоднішній день 2800 гривень ­ – це 280 євро. За 280 євро вже можна поїхати у ту ж Словаччину, можна поїхати в Чехію, можна поїхати в Угорщину.

Тетяна Бондар: Не можу не погодитися.

Ігор Захаренко: І ще є Польща.

– Але за 280 євро ви відправите туди тільки одну людину, а не три.
Мені австрійці показали: 17 мільйонів виїздів щороку з України! У нашій компанії дорожчі тури продавалися краще, ніж дешеві

Ігор Захаренко: 2800 – це середня зарплата однієї людини. Але не кожна людина в Україні подорожує.

Мені колись австрійці показали: 17 мільйонів виїздів щороку з України! Ви уявляєте, 17 мільйонів! Тобто, кожен третій, насправді, це, може, кожен другий, бо хтось два-три рази їздить. Тобто, ті, хто виїжджають, у них середня зарплата, повірте, більша. І тому, наприклад, у нас в нашій компанії дорожчі тури продавалися краще, ніж дешеві.

Тетяна Бондар: Звісно. Навіть є такий вираз, що ми не настільки багаті, щоб платити дешево. Тому що людина думає так: я краще поїду один раз, але це буде якісний відпочинок, я отримаю якісні враження, я приїду звідти з гарним настроєм, це буде один, ніж я поїду два-три, але це буде щось середнє.
Якщо завчасно планувати, то можна дуже-дуже дешево подорожувати. У нас є туристи, які полетіли за 380 доларів до США

Ігор Захаренко: Я хочу сказати, що треба планувати свої поїздки, не треба вже розраховувати на «гарячі» тури. Наприклад, були дуже гарні акції від Wizz Air, коли можна було купити за 200 гривень квитки до Закопан. Наші туристи купили. Тобто, якщо завчасно планувати, то можна дуже-дуже дешево подорожувати. У нас є туристи, які полетіли за 380 доларів, тобто квитки до США.

– Ви це можете запропонувати, якщо заздалегідь…?

Ігор Захаренко: Подорожувати недорого. У нас є одна жіночка. Вона каже: Ігорю, ти про мене не розповідай. Вона вже пенсіонерка. Кожен рік два-три рази подорожує…

– Через телевізійну передачу «Феєрія мандрів»?

Ігор Захаренко: Ні.

– У нас є слухач.

Слухач (переклад): Ми відпочивали на новий рік у Стамбулі. Ми все планували самі. Літали літаками турецької авіакомпанії Pegas – вони зараз літають з Донецька і з Харкова. Замовляли квитки через інтернет. Через інтернет забронювали й готель. І так далі.

– І скільки Ви там відпочивали?

Слухач: Утрьох ми там відпочивали.

– І у скільки це обійшлося, якщо не секрет?

Слухач: Якщо враховувати там усілякі покупки і так далі, напевне, вийшло на двох людей біля 1400-1500 доларів. Тому, враховуючи покупки, ми так купували дублянку, туди-сюди…

– Ага, дублянка вам окупила частково переліт, я так зрозуміла.

Слухач: Так. Я Вам скажу, що, якщо сумувати дорогу і проживання на трьох, вийшло: переліт порядку 3,5 тисяч гривень і проживання порядку 4 тисяч гривень. Виходить в районі тисячі доларів переліт і проживання на трьох.

– І Ви не користувалися послугами туристичних агенцій і відпочинком задоволені?

Слухач: Так. Я вже давно планую усі свої подорожі сам. Я дуже задоволений цим.
Хтось подорожує сам, а хтось через туристичну компанію. Не факт, що самому подорожувати дешевше, у туристичних компаній дуже гарні знижки на готелі

Ігор Захаренко: Бачите. Якщо люди хочуть подорожувати, то вони все можуть зробити. Туреччина – безвізова країна. Туди вони можуть і самі полетіти. Хтось подорожує сам, а хтось через туристичну компанію. Не факт, що самому подорожувати дешевше, тому що у туристичних компаній дуже гарні знижки на готелі.

До речі, я хочу сказати, жителям того ж Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова, наприклад, дуже часто подорожувати літаком дешевше. Коли вони купують квиток Дніпропетровськ-Київ, Київ-Париж, то це виходить навіть дешевше, ніж просто вони летять з Парижа до Києва і назад, а потім потягом, наприклад, до Дніпропетровська.

Тетяна Бондар: Звісно, це добре, коли людина може сама спланувати свій відпочинок. Але коли ви їдете вперше чи ви не мали змоги подорожувати, то краще звернутися до туристичної агенції, тому що там працюють професіонали, вони знають, на що треба звернути увагу під час вашого відпочинку, ви вже ні про що не будете турбуватися.

– Гаразд, Ви сказали поїхали з нами. Загітуйте мене кудись поїхати (я думаю, що це не буде рекламою) так, щоб це було цікаво.

Тетяна Бондар: Для початку треба знати, що Ви чекаєте від свого відпочинку, що Вам треба? Тому що якщо Вам треба якийсь активний відпочинок, а я буду пропонувати полежати на пляжі 10 днів, то як би я Вас не агітувала, Ви скажете: до побачення!

– Добре. Я прийшла до Вас і хочу щось конкретне. Ви точно запропонуєте мені це щось конкретне, чи будете пропонувати мені щось інше?

Тетяна Бондар: Якщо я буду мати таку змогу, якщо буде той готель, який буде відповідати Вашим вимогам, якщо буде те місце, то звісно, я запропоную Вам саме те, що треба Вам.

– До прикладу, я зараз хочу поїхати Японію.

Тетяна Бондар: Добре.

Ігор Захаренко: На жаль, акція «Безкоштовні квитки» вже закінчилася. Уряд Японії вже не може витримати цю акцію. А були дуже гарні ціни полетіти до Японії.

– Безплатно?

Ігор Захаренко: Так, була така акція. Але зараз немає, на жаль. Але світ великий. Але Ви дуже активна людина, тому Ви не зможете сидіти на місці, Вам просто готель не підійде, Вам треба таке: і міста, і гори. Тому Норвегія для Вас або Ісландія.

– Це вже пішла агітація!

Я, готуючись до ефіру, пробувала з’ясувати по туристичних агенціях, писала, запропонуйте,мовляв, мені тур на чотири дні – я хочу вилітати завтра, у мене є шенгенська віза. Мені пропонували дуже багато цікавого. Щоправда, це не входить у межі оцих грошей – 2800 гривень.

Я просто тоді чемно подякувала менеджерам, що, на жаль, я тільки готуюся до ефіру, але нікуди не лечу.

Але у всякому разі для слухачів можу сказати, що дійсно пропозиції існують і вибирати можна. Але з того, про що я говорила, мені пропонували цікаво. Але що робить туристичний бізнес для того, щоб зацікавити? От не слухача-додзвонювача, який сказав, що він все планує сам, а так, щоб привабити?

Наприклад, мені сьогодні на «електронку» прийшов спам. Я не скажу точну назву. Якась туристична агенція пропонувала мені «Останнє «олів’є». Це короткий тур, здається, у Кам’янець-Подільський на два-три дні.

Використовують туристичні агенції спам для того, щоб привабити туристів, використовують можливість знижок, можливість якихось безплатних поїздок за рахунок урядів якихось країн. Які є ще шляхи так, щоб туристична агенція вкладала сама якісь кошти?

Наприклад, Ви, Ігорю, є не тільки одночасно директором фірми, а й ведучим програми «Феєрія мандрів». Це такий собі спосіб промо-кампанії?

Ігор Захаренко: Це дуже гарна реклама. І перш за все реклама не тільки для туристичної кампанії «Феєрія». Це реклама для всіх туристичних агенцій і для всього населення України…

– Ви одночасно рекламуєте не лише свою компанію, а й інші?

Ігор Захаренко: Найменше я рекламую свою туристичну компанію і себе. Перш за все я рекламую направлення. Все-таки специфіка роботи туристичної компанії змінюється. Раніше, коли відкрили кордони, усі хотіли їхати, куди є місця, щоб тільки їхати. Потім уже куди хочуть туристи їхати. Тобто, туристичні компанії.

А зараз це, наприклад, «на коні» ті агенції, у яких є свій продукт, тобто щось таке, чого немає ні в кого. Тому зараз і рекламуємо, в основному, такі країни, як Ісландія, Фарерські острови, якісь далекі екзотичні країни, там Бутан і так далі. Я рекламую перш за все направлення і хочу показати, що подорожувати дуже легко.

У нас ще один проект зараз був на телебаченні на «Першому національному каналі» , який називався «Феєрія життя». Ми брали людей за 50 років, які ніколи не були закордоном. Який сенс був? Ми їх безкоштовно вивозили закордон на 2-3 дні і потім показували їм країну. І, звичайно, потім це все знімали.

Так що я хочу сказати: ми зробили об’яву, багато людей ми запрошували безкоштовно подорожувати. Так було багато листів, але люди навіть не хотіли піднятися, щоб зробити фотографію, щоб зробити закордонний паспорт, тому що вони кажуть: я вдома, мені дуже добре. Знаєте, своя зона комфорту…

– А Ви бачите німців, поляків стареньких, яким по 70 і по 80 років, а вони приїздять і дивляться Київ, Кам’янець-Подільський, Львів.

Ігор Захаренко: Так. У нас була пара. Він без руки. Але він, вибачте, більше міг робити, аніж багато людей, які з руками, але, вибачте, руки росли у них не з того місця. Ми возили одну жіночку. Вона інвалід. 26 років (!) в інвалідному візочку. Вона написала листа – ми повезли її в Єрусалим. Ми її возили на візочку, ми її буквально на руках носили. Але теж показати, що і таким людям можна подорожувати. Тому що все залежить від нас самих.

І це не тільки подорожі. Це стосується і нашого життя в Україні. Якщо ми хочемо змінити життя, ми повинні його змінювати.

– У нас є слухач.

Слухач: Ви особисто усвідомлюєте, що найближчим часом, найближчі місяці, рік-два, велика кількість охочих буде подорожувати нібито під виглядом туристів в інші цивілізовані країни?

Як ви думаєте, от ви працюєте над поліпшенням свого іміджу і напрацюванням того, щоб задовольняти грядущий попит, а саме, можливо, ті країни, де є робота, ті країни, які приймають політичних біженців…

– Чекайте, Ви говорите під видом туристів чи що?
Хто виїжджав на роботу, виїхали 5-10 років тому. Зараз виїжджають люди, у яких є гроші

Ігор Захаренко: Ні, я зрозумів.

Якщо Ви думаєте, що зараз усе більше й більше людей буде виїжджати, то так, зараз багато людей виїжджає. Але ті, хто виїжджав на роботу, вони виїхали 5-10 років тому. Зараз виїжджають в основному люди, у яких є гроші.

Вони тихенько виїжджають, вони собі там тихенько купують квартири, вони відкривають візи, вони отримують собі вид на проживання, наприклад, у прибалтійських країнах. Багато переїжджають зараз, переносять бізнес у Грузію.

Але це зовсім інше. Це не туризм. Ці люди, які виїжджають, у них є гроші, і вони самі за це можуть подбати. А ті, хто виїжджав на роботу, вже давно виїхали.

– Пані Тетяно, щодо безпеки туристів. Як ви оформляєте страховку? Що ще? І потім, яка відповідальність?

Ми знаємо, особливо в Єгипті, про який Ви згадували на початку програми, аварій багато. Та й в інших країнах так само.

Тетяна Бондар: Ми – турагенція. Ми напряму співпрацюємо з туроператорами, які вже готують пакет туру, «пакетний тур», який містить все у собі.

Ігор Захаренко: Туроператор несе відповідальність за якість і за безпеку туристів.

Тетяна Бондар: Звісно. Але не було жодного разу, щоб поїхали туристи, і ти можеш з полегшення сісти. Поки туристи не прилетять, ти напряму повинен зв’язатися з туроператором , якщо якісь проблеми виникнуть, якщо виникнуть (не дай Боже!) якісь негаразди, вирішуєш це ти, тому що ти координуєш.

Ігор Захаренко: Ви знаєте, я перший раз за 15 років нікуди не поїхав.

– Я це знаю. Я це читала у Вас у блозі.

Ігор Захаренко: Так от про безпеку туристів. Новорічні свята, телефон, кожен дзвінок… Так от, мені вперше, скільки я працюю у туризмі, ніхто за ці свята не зателефонував. І коли я написав…

– Так Ви ж нікуди не поїхали!

Ігор Захаренко: У блозі, коли я написав по туристичних компаніях, що всі приїхали, всі поїхали, зараз уже всі потроху повертаються. Вчора вночі мені подзвонила одна туристка, вона десь упала, розбила голову. Але у нас всі туристи застраховані. Повезли в лікарню, все зробили. Ну, нічого, туристи…

– Жінці «нічого» – розбила голову!
Набагато безпечніше подорожувати Європою, світом, ніж ходити Києвом, Донецьком, Дніпропетровськом. Це однозначно!

Ігор Захаренко: Справа в тому, що багато туристів, коли виїжджають, вони дивляться, в основному, вгору, вони літають, а десь там камінчик. Звичайно, це набагато безпечніше (хочу сказати) подорожувати Європою, світом, ніж ходити Києвом, Донецьком, Дніпропетровськом. Це однозначно!

– Я хотіла, щоб Ви зараз поагітували українців відпочивати в Україні, а Ви мені розказуєте про те, що треба їздити в Європу, в Азію, ще кудись, в Ісландію, у Японію, де я, власне, була.
Туристичним компаніям, на жаль, невигідно зараз займатися Україною. Держава сама вбиває ці мандрівки Україною

Ігор Захаренко: Я зараз дуже багато знімаю Україну. І перш за все, ми хочемо показати справжню Україну і підняти такий настрій патріотичний.

Але хочу сказати, що багато цьому заважає і туристичним компаніям, на жаль, невигідно зараз займатися Україною. Тому що податки, така вся система, що невигідно туристичній компанії займатися Україною. Тому держава сама вбиває ці мандрівки Україною.

– А як туристичні агенції об’єднуються для того, щоб співпрацювати з державою, щоб забезпечити співпрацю держави і бізнесу, забезпечити якісний відпочинок в Україні іноземцям і українцям?

Ігор Захаренко: Це вже питання, мабуть, інше, як об’єднуються. Є там асоціація. Але ж це все асоціація.

У нас є багато гарних законів, які, на жаль, в Україні не працюють. Ми ж бачимо, що відбувається в Україні. Хоча я маю надію, що ми все-таки йдемо до Європи. Наприклад, ми зараз рекламуємо і Україну, і Європу. Але у нас навіть такий слоган був, щоб вивести хоча б один раз кожного українця закордон і показати, як люди живуть!

Наприклад, той же наш проект «Феєрія життя», коли ми вивозили людей, у нас була партійний працівник – там же завчені фрази. Коли вона все це побачила, так вона вже про цю Компартію, не знаю, що вже й казала. Розумієте?! Тобто наскільки у нас людей так «забили».

– Все-таки девіз туристичних агенцій – це побачити українцям Європу і закордон, а не навпаки.

Ігор Захаренко: І зробить в Україні Європу.
XS
SM
MD
LG