Доступність посилання

ТОП новини

Угорська прокуратура вимагатиме максимального терміну для українського професора та його помічників


Угорщина – Генеральна прокуратура Угорщини завершила слідчі дії у справі нелегальних операцій пересадки стовбурових клітин. Звинувачення висунуть 9 особам, у тому числі українському професорові Юлію Балтайтісу та його асистентові-біологу з України.

Колишнього декана медичного факультету № 2 Національного медичного університету імені Олександра Богомольця Юлія Балтайтіса та його асистентку заарештували наприкінці липня 2009 року в південноугорському місті Капошварі.

«Це сталося після скандалу в одній приватній клініці, де проводилися експерименти зі стовбуровими клітинами. А вже у серпні того ж року Національне бюро розслідувань Угорщини передало справу до генпрокуратури», – розповідає публіцист Крістіна Єдьєш.

Слідство встановило, що в Капошварі під дахом міжнародної лабораторії біотехнологій проводилися не лише наукові досліди. У звинуваченні генпрокуратури також згадують нелегальну клініку, де проводили імплантацію стовбурових клітин людських ембріонів заможним пацієнтам.

Таке лікування обходилося у 25 тисяч доларів США. Наразі офіційно повідомляють лише про 8 клієнтів, однак, за іншими даними, число пацієнтів могло бути у 8–9 разів більшим.

Шахрайство під офіційною вивіскою

Слідчі звертають увагу на те, що ця лабораторія мала офіційний дозвіл тільки на наукові дослідження властивостей клітин людського зародку.

«Ці стовбурові клітини потрапляли до приватної клініки з пологових відділень деяких угорських лікарень унаслідок так званих рутинних абортів, які акушери можуть здійснювати виключно до 12-го тижня терміну вагітності у жінок», – уточнила Крістіна Єдьєш, наголошуючи на тому, що затримані вчені й лікарі просто використали цей дуже цінний з медичного погляду матеріал із корисливою метою.

Крім двох українців, перед судом постануть також кілька угорських громадян. Серед них один пластичний хірург Іштван Ш., ведучий музичної програми Адам Ф., колекціонер творів мистецтва Імре П. та деякі інші.

Угорська Феміда не має досвіду ведення подібних справ

Про великий ступінь провини заарештованих заявив тим часом старший прокурор генеральної прокуратури Угорщини Шандор Ігас. За його словами, державне обвинувачення вимагатиме для них максимального покарання.

«Обтяжувальною обставиною у цій справі є те, що група затриманих намагалася з комерційною метою використовувати стовбурові клітини людини чи людського зародку. Виходячи з цього, ми й намагалися сформулювати своє обвинувачення», – наголосив він.

На думку правників, угорській Феміді доведеться розв’язати доволі складне професійно-етичне завдання.

«Угорщина не має досвіду ведення таких справ. Маємо справу з дуже неоднозначним випадком протизаконної діяльності, тому є потреба у дуже точному визначенні юридичних термінів обвинувальної частини», – вважає старший прокурор генпрокуратури Угорщини Шандор Ігас.

Він не береться передбачити, які терміни ув’язнення отримають заарештовані.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG