Доступність посилання

ТОП новини

Замість СІЗО – домашній арешт


В Україні можуть садити під домашній арешт. Це пропонує проект нового Кримінально-процесуального кодексу
Київ – До рішення суду українців випускатимуть під заставу або садитимуть під домашній арешт. Це, серед іншого, пропонується у новому проекті Кримінально-процесуального кодексу, який Президент Янукович надіслав на розгляд Верховної Ради. І депутати, і правозахисники загалом схвально ставляться до таких нововведень. Але останні застерігають: усе залежатиме від втілення таких реформ.

Українська делегація, що складатиметься з представників парламенту, Адміністрації Президента та уряду, наприкінці січня має намір вирушити до США – вивчати міжнародний досвід застосування нового для України запобіжного заходу – домашнього арешту. Про це у коментарі Радіо Свобода заявив член парламентського комітету з питань правосуддя Валерій Писаренко. Передусім цікавитимуть технічні аспекти такого ув’язнення, зазначає депутат.

«Як правило, це може бути браслет, який сигналізує, де перебуває людина: чи у своєму приміщенні, чи поза ним, – пояснює він. – Втім, є різні електронні засоби, тож ми будемо дивитися, які з них найбільш зручні й найбільш вживані у світі».

Домашній арешт та звільнення під заставу, якщо ці норми зрештою ухвалять депутати, будуть застосовуватися за нетяжкі злочини. Загалом, за словами Валерія Писаренка, це дозволить «розвантажити» переповнені українські слідчі ізолятори.

Потрапити в СІЗО – найгірше, що може трапитись

У необхідності такого кроку переконаний і Володимир Яворський, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з
прав людини. «СІЗО на сьогоднішній день – це найгірше місце тримання під вартою в Україні. Значно легше відбувати покарання в колонії, причому у будь-якій колонії України, – зауважує він. – Якщо ви потрапляєте в СІЗО,– це найгірше, що може із вами трапитись. Адже щонайменше половина ізоляторів в Україні – переповнені приміщення з повною антисанітарією, і найбільш проблемні ситуації трапляються саме там».

Та все ж, на думку правозахисника, успіх чи провал такої реформи покаже практика. Зокрема не зрозуміло, як годуватимуть таких ув’язнених, чи враховуватимуть особливості конкретних населених пунктів, міст і сіл, щоб дійсно тримати особу під домашнім арештом.

Як заявляв у грудні минулого року Генпрокурор України Віктор Пшонка, у слідчих ізоляторах країни перебуває близько 40 тисяч осіб і ще 150 тисяч – в інших установах правоохоронних органів.

Проект нової редакції Кримінально-процесуального кодексу Верховна Рада планує розглянути до кінця лютого.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG