Доступність посилання

ТОП новини

Кримські сепаратисти домоглися права на скасування Конституції АРК у суді


Чим ближчі вибори, тим більше буде «подібних сплесків політичної шизофренії» – Форманчук
Сімферополь – Представники Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» виграли у Вищому адміністративному суді в Києві процес за право на судове скасування Конституції АРК, ухваленої українським парламентом у 1998 році. Вона діє і досі й визначає Крим як автономію у складі України. Раніше місцеві сепаратисти намагалися через суд оскаржити її правочинність, однак той відмовився розглядати поданий позов. Тепер суд першої інстанції мусить розглянути цю справу по суті.
Валерій Подьячий
Валерій Подьячий

За словами координатора Народного фронту Валерія Подьячого, мета позову, поданого ще у жовтні 2010 року, – відновлення дії Конституції Республіки Крим від 1992 року. Цей документ, ухвалений Верховною Радою Кримської АРСР 6 травня 1992 року, визначав Крим самостійною державою, яка перебуває з Україною у конфедеративних відносинах.

У березні 1995 року Президент Леонід Кучма скасував цей варіант кримської конституції, а наприкінці 1998 року спершу кримський, а потім й український парламенти затвердили нинішній Основний закон АРК. У ньому визначається пріоритет українського законодавства, а статус Криму сформульований як «автономія у складі України».

Валерій Подьячий, засуджений кілька років тому до умовного покарання за сепаратизм, вважає, що нинішня кримська автономія – незаконна, як і перебування Криму у складі України. Тепер це він збирається довести у суді: «Конституція від 6 травня 1992 року була скасована незаконно, всенародно обраний президент Криму Мєшков незаконно був усунутий від влади. Вищий адміністративний суд практично перекреслив усі спроби керівництва автономії не дозволити розгляд позову про скасування української конституції Криму у суді».

За словами Валерія Подьячого, спікер кримського парламенту Володимир Константинов та парламентська юридична служба наполягати, що терміни оскарження цього нормативно-правового акту вже вибігли. Якщо і цього разу суд відхилить вимоги активістів Народного фронту, то вони збираються скаржитися до Комітету з прав людини ООН.

В парламенті Криму не знають, як реагувати

У прес-службі Верховної Ради Криму сказали, що вивчають ситуацію і поки що нічого не коментуватимуть. Разом з тим джерела Радіо Свобода в оточення спікера повідомили, що парламентські юристи заскочені таким перебігом подій і поки не знають, як реагувати. Там не допускають самої можливості скасування Конституції АРК в кримському ж суді.
Недосконалість законодавства дозволяє знаходити шпарини для різного роду політичних спекуляцій
Олександр Форманчук

Схожу думку про неможливість судового скасування Основного закону автономії висловив радник голови Верховної Ради Криму, керівник Експертної ради при кримському уряді Олександр Форманчук. Він, втім, активність проросійських «фронтовиків» пов’язує з наближенням парламентських виборів, що в Україні мають відбутися восени нинішнього року: «Немає сумнівів у тому, що проросійська тема знову витягатиметься із запасників, є й сили, які не проти підтримувати високу температуру під час виборчої кампанії. Всі ці судові справи з точки зору закону не повинні закінчитися скасуванням конституції, бо це стало б лише визнанням «марення божевільних». Але, з іншого боку, всі ці колізії, нечіткість судової системи, недосконалість законодавства дозволяє знаходити шпарини для різного роду політичних спекуляцій».

Олександр Форманчук каже, що чим ближчі вибори, тим більше буде «подібних сплесків політичної шизофренії».

Валерій Подьячий повідомив, що справа про «нечинність української конституції Криму» повернулася до Окружного адміністративного суду Криму, але коли відбудеться перше слухання за нею поки не відомо.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG