Доступність посилання

ТОП новини

Напруженість між Баку і Тегераном вилилася в кібервійну


Відбулися взаємні атаки ворогуючих хакерів на азербайджанські та іранські інтернет-сайти
Прага – Упродовж 16 і 17 січня відбулися взаємні атаки ворогуючих хакерів на азербайджанські та іранські інтернет-сайти. Аналітики вважають, що це пов’язано з проблемами у стосунках між Азербайджаном та Іраном, коли світська влада в Баку поліпшує стосунки з Ізраїлем і виступає проти ядерної програми Тегерана. В Ірані, у свою чергу, звинувачують Азербайджан у тісній дружбі з Ізраїлем, що має, на думку Тегерана, антиіранську та антиісламську направленість.

Азербайджанські хакери зламали у вівторок понад 20 іранських сайтів, включно з веб-сайтами урядових структур Ірану. На зламаних іранських сайтах були розміщені азербайджанські прапори і написи: «Не забули 20 січня». Хакери погрожують ще масштабнішими атаками.

Атака у вівторок є відповіддю на подібний напад 16 січня, коли до 12 азербайджанських сайтів, включно з офіційним сайтом президента Ільгама Алієва, правлячої у Азербайджані партії «Єні Азербайджан» та проурядових ЗМІ, були атаковані так званою «АзербайджанКіберАрмією», яка погрожує владі в Баку долею скинутих арабських диктаторів і критикує владу Алієва «за прислужництво євреям».

Того ж 16 січня було атаковано й кілька ізраїльських сайтів, включно з сайтами національних авіаліній «Ель-Аль» та Тель-Авівської фондової біржі.

Азербайджанський міністр зв’язку Мушфік Аміров заявив у вівторок, що напади на азербайджанські сайти були простежені з кількох «географічних місцевостей», але відмовився назвати конкретно, звідки саме атакували хакери.

Сайти в Азербайджані були швидко відновлені. Експерти з кібербезпеки з Баку назвали атаки досить слабкими. Ось що сказав Радіо Свобода азербайджанський експерт Рашад Алієв: «Це не можна розглядати як повномасштабну кібернетичну атаку. Вони отримали доступ до серверів, атакували програмне забезпечення та змінили індекси, але не пошкодили баз даних, хоча змінили деякі файли. Це свідчить про слабкість програмного забезпечення хакерів…Через одну чи дві години на зламаних сайтах все було відновлене до нормального стану».

Все полягає у складних політичних стосунках Баку і Тегерана

У вівторок раптом була скасована зустріч міністрів закордонних справ Азербайджану, Ірану і Туреччини. Офіційно це пояснили тим, що турецький міністр Ахмет Давутоглу повинен був відвідати похорони турецького кіпріотського лідера Рауфа Денкташа.

Напруженість між Іраном і Азербайджаном постійно наростала в останні місяці. Тегеран критикував близькі стосунки Баку з Ізраїлем, який розцінює Азербайджан як ключового союзника серед мусульманських країн. Азербайджан постачає приблизно п’яту частину внутрішнього споживання нафти в Ізраїлі.

Азербайджан як непостійний член Ради безпеки ООН постійно критикує ядерну програму Ірану. Уряд Алієва є світський і вчинив тиск на проіранські угруповання та мечеті в Азербайджані. У листопаді був убитий відомий азербайджанський автор Рафіґ Таги, який, як вважають став жертвою через свою критичну до Ірану статтю. Хоча й Іран заперечував свою причетність до цього, але іранський клерик, аятола Фазіль Ланкарані, сам азербайджанець за національністю, проголосив проти Рафіґа Таги фетву (ісламський припис про покарання) ще у 2007 році.

У грудні азербайджанський заступник міністра закордонних справ Араз Азімов під час виступу у Вашингтоні звинуватив Іран «в активній співпраці з Вірменією», коли іранська підтримка допомагає Єревану триматися за спірну територію, азербайджанський Нагірний Карабах.

Кібернапади на сайти в Баку, як стверджують політики від правлячої партії «Єні Азербайджан», ведуть в Іран. Хоча раніше групи хакерів Вірменії та Азербайджану вже обмінювалися відповідними атаками. Експерти в Баку попереджають владу про фактичне оголошення кібервійни і закликають посилити безпеку інтернету.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG