Доступність посилання

ТОП новини

«Молода гвардія» у незалежній Україні


Пам'ятник молодогвардійцям у Краснодоні, 22 червня 2011 року
Луганськ – Цього року в Україні народні депутати вирішили відзначати на державному рівні 70-річчя заснування підпільної організації «Молода гвардія», яка під час Другої світової війни діяла в місті Краснодоні на Луганщині. У СРСР «Молода гвардія» набула слави завдяки однойменній книзі Олександра Фадєєва, а згодом і художньому фільму, знятому за цим романом. Історики довели, що письменник перекрутив факти і створив чимало міфів навколо організації. Але на «Молоду гвардію» виділяють зараз державні кошти. Передусім, це стосується Луганщини.

Пропаганда колишнього Радянського Союзу зробила з підпільної організації «Молода гвардія» справжню ікону. Молоді люди поставали прикладом мужньої боротьби проти окупантів, готовності відати життя за радянську батьківщину. Імена героїв-комсомольців тоді примушували вчити всіх школярів – Олег Кошевий, Уляна Громова, Сергій Тюленін…

Але під час «Перебудови» у пресі почало з’являтися чимало публікацій, які розвінчували міфи про «Молоду гвардію». Зокрема, чільної ролі Комуністичної партії у діяльності організації не було, як про це писав Олександр Фадєєв. Також він несправедливо возвеличив одних членів організації і замовчував або перетворив на зрадників інших.

Історик, викладач Луганського національного університету, голова обласного осередку громадської організації «Просвіта» Володимир Семистяга темою «Молодої гвардії» займається з 70-х років. Руйнуванню міфів про «Молоду гвардію» він присвятив чимало публікацій. Погоджується, ще є над чим працювати, багато матеріалу втрачено або засекречено. З упевненістю переконує: смерть молодих людей радянська влада тоді вміло використала у своїх цілях.
Мітинг біля братської могили молодогвардійців, Краснодон
Мітинг біля братської могили молодогвардійців, Краснодон

Нічого не зробили, крім листівок

«Були ж організації більш сильні, де теж масово загинули люди, і в тому числі в Донецькій області. Першу звільнили Луганську область, і це перший такий випадок масової страти молоді. На брехні ніколи не можна виховувати. Ну нічого хлопці не зробили, крім пропагандистської діяльності. Клеїли листівки», – розповідає історик.

Кошти обласного бюджету – на «Молоду гвардію»

Тему «Молодої гвардії» активно пропагують і нинішні керівники Луганщини, в недалекому минулому колишні комсомольці. Вже сьомий рік діє обласна програма «Патріот Луганщини», де чільне місце посідає саме «Молода гвардія». Проводять щорічний фестиваль патріотичної пісні імені «Молодої гвардії». За кошти обласного бюджету перевиданий роман Олександра Фадєєва, розповсюджений по бібліотеках і школах. Водночас багато інших гідних людей Луганщини не згадують.

«Дійсно, про цих юнаків та дівчат потрібно знати, пам’ятати, шанувати. Але відбуваються перекоси, – каже Володимир Семистяга. – Коли у нас у державі відзначають не класиків красного письменства, не тих, хто боровся проти режиму… Запитайте, хто такий Микола Данилович Руденко. Герой України! Але ніхто не знає. Хто такі Світличні? У Луганській області ніхто не знає. Хто такий Василь Голобородько, теж вам ніхто не скаже. Якщо проаналізувати програму «Патріот Луганщини», то там можна побачити лише «Молоду гвардію» і Матусовського. А що, патріоти у нас були тільки молодогвардійці?»

Нещодавно шанувальник «Молодої гвардії», голова облради Валерій Голенко запропонував мультиплікаторам зняти анімаційний фільм про діяльність молодогвардійців. А у вересні цього року до 70-річчя ювілею підпільної організації у Краснодоні, неподалік братської могили молодогвардійців, має постати православний храм. Уже більше року у місті триває реконструкція музею «Молодої гвардії». Його директор, депутат обласної ради від Партії Регіонів Анатолій Никитенко мріє про збільшення кількості відвідувачів.

«Святкування 70-річчя буде ще одним хорошим нагадуванням про те, що в Краснодоні діяла така підпільна, раніше всесвітньовідома, легендарна організація. І це викличе зацікавлення і нові потоки відвідувачів», – переконує директор музею.
Музей «Молодої гвардії», Краснодон
Музей «Молодої гвардії», Краснодон

Нині, за словами Никитенка, музей приймає 100 тисяч відвідувачів на рік. За радянських часів ця цифра була уп’ятеро більшою. Протягом нинішнього року на Луганщині запланували чимало заходів, присвячених 70-річному ювілею. Основні з них відбудуться в Краснодоні та Ровеньках. Там відремонтують меморіали та музеї, приведуть до ладу прилеглу територію. Виготовлять прапорці, сувенірну продукцію, буклети. Школярів водитимуть на виставки і вони писатимуть твори про молодогвардійців. Традиційно у таких випадках Луганщину відвідають делегації з Росії. Скільки загалом піде грошей на святкування ювілею, поки не повідомляють. Втім, лише на ремонт музею в Краснодоні із обласного бюджету вже витратили понад 6 мільйонів гривень.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG