Доступність посилання

ТОП новини

Коли закінчується молодість?


Брюссель – Чого чекати від життя, коли вийдеш на пенсію? Та й яким буде ваше місце у суспільстві, коли матимете 60, 70 чи 80 років? Як свідчить статистика, більшість європейців не мають страху перед старінням. Чимало громадян літнього віку в Євросоюзі ведуть динамічний і повноцінний спосіб життя. Тим часом, співдружність має намір зробити своїх дідусів та бабусь ще активнішими. Цей рік щойно оголошено Європейським роком активного старіння та солідарності між поколіннями».

Європа старіє. Ні для кого не секрет, що відсоток населення старшого покоління у державах Євросоюзу стрімко зростає. Однак, місцеві представники літнього віку нині значно активніші, а стан їхнього здоров’я дозволяє довше вести професійне життя. Місцеві пенсіонери нерідко відмовляються від проведення часу у пасивному спогляданні телепередач, плетінні чи перечитуванні газет.

Радіо Свобода відвідало один із численних бельгійських так званих «міжвікових клубів», які об’єднують людей літнього віку. Курси малювання, йоги, вивчення комп’ютера, німецької, англійської, італійської та інших мов тут безкоштовні й користуються великою популярністю.

Автономні пенсіонери хочуть спілкування

Як пояснює куратор клубу Симон Ґабріель, головне, чого прагнуть 70-80-річні відвідувачі, це спілкування, чимдовше залишатися причетними до життя суспільства: «На відміну від колишніх, нинішні пенсіонери хочуть багато подорожувати, мають телебачення, інтернет і автомобілі, що робить їх доволі автономними.Щоб уникати самотності, вони приходять до клубу, де й налагоджується так званий «соціальний зв’язок». Люди приходять, записуються до однієї або кількох груп за інтересами. Щотижня тут відбувається десяток різноманітних занять».

Характерно, що самі заняття на добровільній основі також здебільшого проводять пенсіонери – колишні вчителі, спортсмени чи ті, хто добре володіє тією чи іншою мовою.

Найстаршій студентці, скажімо, курсу інформатики 86 років. Наймолодші – 50-річні особи, нерідко іноземного походження – угорці, італійці, турки, марокканці і навіть українці – нащадки емігрантів початку та середини 20 століття.

48% літніх данських громадян волонтери

2012 рік був оголошений «Європейським роком активного старіння та солідарності поколінь». З огляду на кризу й скорочення витрат на пенсії, Євросоюз налаштований продовжувати трудовий вік населення, хоча чимало громадян не погоджується з такими змінами вікових рамок.

Карен Хаекеруп, міністр соціальних справ та інтерграції Данії, яка нині головує у ЄС, зауважує, що «суспільства, де з повагою ставляться до старших, можуть створити більше умов, щоб люди залишалися активними, наприклад, працюючи волонтерами».

«Ми пишаємося тим, що за даними агентства «Євростат», 48% громадян Данії, кому за 55 років, активно проводять волонтерську діяльність. Середня статистика по Євросоюзу становить 27 відсотків», – додає представниця Данії.

«Вічна молодість»

Цікаво, що згідно із опитуваннями того ж статистичного агентства, більшість європейців вважає, що період молодості триває до 42 років, а старість починається тільки після 64-річного віку.

Ці дослідження свідчать, що громадяни країн співдружності, незважаючи на старіння, хочуть довше залишатися активними. Єврокомісар із питань зайнятості, соціальних справ та інтеграції Ласло Андор каже, що «переконаний у тому, що Європейський рік активного старіння стане поштовхом для громадян зацікавлених організацій та політичних лідерів, які шукатимуть підходи до проблеми старіння суспільства із позитивного боку».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG