Доступність посилання

ТОП новини

Газова економія: іноземні інвестори спритніші від українських


Прехід на «альтернативні» джерела енергії убезпечив підприємства від «газових воїн»
Рівне – Іноземні інвестори в Україні зорієнтувалися в проблемах газового ринку набагато раніше від української влади – і розпочали пошук альтернативних джерел енергії для роботи своїх підприємств. Керівникам областей, на території яких працюють «економні» підприємства, пощастило, бо нині є про що звітувати прем’єр-міністрові. Як іноземці «виручають» українські регіони у показниках економії?

На Рівненщині лише два гіганта з іноземними інвестиціями – приватне акціонерне товариство «Волинь-Цемент» і ВАТ «Рівнеазот». Перший завод, розташований у місті Здолбунів, має майже півторастолітню історію. «Азот» видав перші мінеральні добрива 44 роки тому. У 90-х роках обидва підприємства пережили стагнацію, періоди двовладдя. На початку двохтисячних обидва підприємства були приватизовані. Перший взяла під контроль німецька компанія «Дікергофф», другий опосередковано через офшор відомим олігархом Дмитро Фірташ.


Обидва підприємства використовують природний газ як паливо, «Рівнеазот» – ще й як сировину для виробництва добрив.

Упродовж кількох «газових воєн», котрі виникали як результат неузгодженості в цінах на блакитне паливо за останні роки, їхні власники обрали різну тактику. «Рівнеазот» відстоював, і врешті виборов, пільгову ціну на газ наряду з іншими хімічними підприємствами в Україні. Європейський інвестор «Волинь-Цементу» пішов шляхом пошуку альтернативних видів палива, розповідає генеральний директор «Дікергофф (Україна)» Паоло Зелано.

З 2008 по 2010 роки підприємство «Волинь-Цемент» інвестувало приблизно 60 мільйонів євро при переході з газу на вугілля. У результаті споживання газу для потреб виробництва на цьому підприємстві знизилося зі 108 до 7,8 мільйонів кубометрів на рік. Однак, як зауважує Паоло Зелано, це не стало приводом для заспокоєння, адже ціни на звичне пальне зростають шаленими темпами. Тож наступним наш кроком стало впровадження розробок з використання альтернативного палива. На це вже затверджений бюджет у розмірі 2,6 мільйона євро».


Сміття набуває ціни

Як розповів начальник відділу екології підприємства Роман Науменко, технології використання сміття в якості пального для підприємств широко використовують підприємства Німеччини, Чехії, Польщі. Еколог запевняє – технологія використання сміття безпечна для навколишнього середовища та людини. Шкідливі хімічні речовини – діоксини та фурани – розкладаються повністю в зоні спалювання упродовж однієї мілісекунди.

«Таке виробництво – це наше майбутнє, яке відповідає вимогам директив Ради Євросоюзу з метою зменшення викидів в атмосферу парникових газів. Третій момент – це повне використання шлаку. Деякі цементні заводи Європи використовують до 100 відсотків альтернативного палива», – зауважує еколог.


Примітно, що альтернативну сировину на підприємство постачатиме ще одна німецька компанія – FFK, котра щойно приступила до будівництва під Рівним сміттєсортувального заводу. У Німеччині аналогічні заводи виробляють паливо для теплових електростанцій та цементних заводів.

Тим часом хімічний гігант Рівненщини – ВАТ «Рівнеазот» – планує скоротити витрати природного газу вже у травні нинішнього року, відзначає Голова облдержадміністрації Василь Берташ. Встановлення нового обладнання на «Рівнеазоті» у перспективі має забезпечити економію близько десяти мільйонів кубометрів природного газу на рік. Однак поки що це лише проект. Як відомо, хімічна промисловість використовує газ ще й як сировину для виробництва азотних добрив. Частка газу в структурі собівартості хімічного виробництва в Україні сягає 80-90%.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG