Доступність посилання

ТОП новини

Що таке безпілотні літаки і хто їх використовує?


Обама визнав, що США використовують безпілотні літаки для нападу на об’єкти у Пакистані
У четвер, 30 січня, президент США Барак Обама визнав, що Сполучені Штати використовують безпілотні літаки для нападу на об’єкти терористів на території Пакистану. Що це за літаки, хто їх виробляє і використовує?

Що таке безпілотник?

БПЛА, чи безпілотний літальний апарат, є літаком без екіпажу. Ним керують на відстані, або він використовує наперед запрограмовану автоматичну систему навігації.

Для чого їх використовують?

Безпілотники, які бувають різних форм і розмірів, використовують як у військових, так і в цивільних цілях, наприклад, для наукових досліджень, для промислових спостережень. Також їх використовують правоохоронці. Проте основне призначення безпілотників все ж військове – розвідка та бойові операції.

Чому про безпілотники так багато говорять?

Різні країни розробляли БПЛА протягом кількох десятиліть. Про них заговорили зараз через технологічні зрушення, які дозволили керувати безпілотними літаками на великій відстані, та через точність їхньої розвідувальної інформації, яка дозволяє точно атакувати військові цілі, уникаючи додаткових жертв як серед власної живої сили, так і серед цивільного населення на боці противника.

Адміністрація Барака Обами почала широко використовувати безпілотники проти бойовиків та терористів з мережі «Аль-Каїда» на територіях, прилеглих до пакистансько-афганського кордону. За повідомленнями, у 2009 році безпілотні літаки брали участь у 45 нападах, у 2010 – у 101 і у 2011 – у 64.

Які країни виробляють, використовують, експортують БПЛА і скільки вони коштують?

Безпілотники виробляють багато країн, але більшість з них використовують недосконалу технологію або використовують їх у суто цивільних цілях.

Лідерами у виробництві військових БПЛА є США та Ізраїль.

США випускає і використовує найбільшу кількість безпілотників. Американський літак Predator («Хижак») коштує від 4,5 до 11 мільйонів доларів. Не менш відомим є Reaper («Жатка»), більший, технологічно досконаліший і дорожчий – до 30 мільйонів доларів.

Повітряний флот США нині складає близько 7000 безпілотників, хоча ще десятиліття тому їх було близько 50. На цей рік Пентагон запросив у Конгресі 5 мільярдів доларів на безпілотні літаки.

Ізраїль почав розробки безпілотних літаків після арабсько-ізраїльської війни 1973 року. Найбільший і най модерніший з них, Heron TP Eitan, коштує близько 35 мільйонів доларів. Цей літак за розмірами може зрівнятися з пасажирським «Боїнгом», а висота польоту може сягати 12 000 метрів. Літак може залишатися в повітрі до 20 годин, що дозволяє здійснювати розвідувальні польоти над територією Ірану.

Ізраїль також виготовляє безпілотники на продаж. Серед покупців відомо про Туреччину, яка купує ці літаки для збирання розвідувальних даних на півночі Іраку. Також були повідомлення про продаж компонентів та технологій, а також самих літаків моделі Orbiter 2M та Aerostar Азербайджанові, що є поряд з Туреччиною одним з найближчих партнерів Ізраїлю в мусульманському світі.

В яких операціях брали участь БПЛА останнім часом?

Найбільшу роль безпілотники відіграли в операції знищення Усами бін Ладена у травні 2011 року. Також їх використовували для збору даних про ісламських бойовиків у Сомалі та Ємені, де за допомогою безпілотних літаків у вересні й жовтні минулого року були знищені войовничий клірик Анвар аль-Авлакі та його син Абдаррахман.

Які інші країни розробляють БПЛА?

Іран повідомив про успішне випробовування військового безпілотника Karrar у 2010 році. За повідомленням Тегерана, літак має 4 метри в довжину і може літати на 1000 кілометрів, що означає, що він спроможний досягнути територію Ізраїлю.

Пакистан та Індія також заявляють про наявність у них безпілотних літаків.

Інші країни, такі, як Росія та Китай, працюють над створенням таких літаків багато років, але їм бракує високих технологій для їхнього успішного використання.

Безпілотниками цікавляться не лише країни, але й войовничі рухи. За повідомленнями, ісламістський рух «Хезболла» використовував їх під час війни в Лівані у 2006 році. Також повідомлялося, що безпілотні літаки хотіла придбати для своїх операцій «Аль-Каїда».
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG