Доступність посилання

ТОП новини

Крим: чи стане національність на заваді вшанування льотчика-героя?


Вшанування пам'яті загиблого льотчика-героя Амет-хана Султана, Сімферополь, 1 лютого 2012 року
Сімферополь – 1 лютого, в 41-у річницю загибелі двічі героя Радянського Союзу Амет-хана Султана, представники громадськості автономної республіки оголосили, що скаржитимуться на Україну до міжнародних інституцій, оскільки кримська влада відмовляється увічнити пам'ять цього легендарного льотчика часів Другої світової війни. Амет-хан Султан народився і тривалий час прожив у Криму і вважав себе сином кримськотатарського народу. Ще два роки тому ціла низка всеукраїнських і кримських громадських організацій закликала органи влади автономії присвоїти ім’я полковника Амет-хана Султана міжнародному аеропорту «Сімферополь», однак, кримський парламент відповів відмовою.

Кримський парламент двічі розглядав це питання і двічі відхиляв таку пропозицію, щоразу називаючи різні причини – від браку коштів до пропозицій назвати аеропорт іменем далекого від авіації князя Потьомкіна. Щоразу під час обговорення цього питання з боку деяких кримських політиків звучали заяви, що межують з ксенофобією.
Два аеропорти з такою – це не можна – плутатимуться льотчики
Григорій Іоффе

Втім, заступник голови Верховної Ради Криму «регіонал» Григорій Іоффе каже, що тут «ніякої політики немає», проблема в українському законодавстві: «Треба звертатися не в ОБСЄ, а до своїх народних депутатів, щоб вони вносили зміни у закон. Такий аеропорт уже є, два аеропорти з такою назвою за законом і підзаконними актами в цій сфері – це не можна – плутатимуться льотчики». За словами кримського віце-спікера, раніше ім’я Амет-хана Султана отримав міжнародний аеропорт «Махачкала» в Росії і саме це перешкоджає присвоєнню імені цього легендарного льотчика сімферопольському летовищу.

Найгероїчніший кримчанин

Амет-хан Султан народився в Алупці в родині дагестанця і кримської татарки, він завжди вважав себе кримчанином і сином кримськотатарського народу. Під час Другої світової війни здійснив понад 600 бойових вильотів, особисто і в складі групи збив 49 літаків ворога.

Лауреат Державної премії СРСР, нагороджений трьома десятками бойових орденів і медалей, він двічі отримував звання героя Радянського Союзу. Висувався і втретє, але у 1956 році разом із групою кримських татар підписав листа до радянського керівництва з проханням дозволити кримськотатарському народу повернутися на батьківщину. Це стало аргументом для влади утриматися від присвоєння високої відзнаки.

У серпні 2010 року вшанувати пам’ять уславленого льотчика-героя і надати його ім’я сімферопольському аеропорту керівництво України і Криму закликав Меджліс. До цього прохання приєдналися десятки громадських організацій і сотні відомих і простих людей з багатьох країн світу, в тому числі об’єднання колишніх військових із України, Росії, а також Франції, зокрема, ветерани і нащадки льотчиків відомої ескадрильї «Нормандія».
Нурі Бейтулаєв
Нурі Бейтулаєв

Національність знову на заваді?

Як повідомив інформаційно-аналітичний інтернет-портал «Кримськотатврське питання online», голова ініціативної групи авіаторів «Ватан к'анатлари» («Крила Батьківщини») Нурі Бейтулаєв вважає, що причина відмови кримської влади присвоювати аеропорту «Сімферополь» ім'я Амет-хана Султана полягає у тому, що він – кримський татарин.

В інтерв’ю Радіо Свобода Нурі Бейтулаєв спростував твердження, що присвоєння імені Амет-хана Султана сімферопольському летовищу якось вплине на безпеку польотів. За його словами, всі міжнародні аеропорти мають спеціальне кодування латинкою і для відповідних авіаційних служб немає жодного значення, яке ім’я вони носять.

Нурі Бейтулаєв повідомив, що у випадку подальшого ігнорування прохань громадськості ініціативна група авіаторів «Ватан к'анатлари» розцінюватиме це як дискримінація за національною ознакою і інформуватиме про це Верховного комісара з прав національних меншин ОБСЄ та інші міжнародні інституції.

1 лютого на майдані Амет-хана Султана в Сімферополі пройшли жалобний мітинг громадськості міста і покладання квітів до меморіальної дошки льотчику-герою. Пам’ятні заходи також відбулися у музеї Амет-хана Султана в його рідній Алушті.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG