Доступність посилання

ТОП новини

Європа не хоче, щоб на виборах президента Росії було чергове «дежа-вю»


Брюссель – У середу на сесії Європейського парламенту йшлося про Росію та Іран. Перша країна готується до президентських виборів. Тому за приготуваннями та політичною ситуацією у Росії європейці стежать із великою увагою та намагаються прогнозувати майбутні двосторонні стосунки. Щодо Ірану, Євросоюз занепокоєний розвитком ядерних технологій, спрямованих на воєнні цілі. З іншого боку, європейська дипломатія засуджує репресивний режим і дедалі більший тиск на іранську опозицію та представників засобів масової інформації.

Дискусії у Європейському парламенті проходила за участі Катрін Аштон, голови дипломатичної служби Євросоюзу, адже співдружність намагається спрогнозувати різні сценарії відносини з Росією до і після виборів президента, що відбудуться 4 березня.

Проте наразі європейці не висловлюють далекосяжних прогнозів, хоча вже тепер, зважуючи відсутність реакції російських лідерів на зауваження міжнародних спостерігачів щодо порушень на минулих виборах, депутати припускають, що й у березні весь світ знову констатуватиме, що російські вибори відбулися, так би мовити, «як завжди». «Буде чергове «дежа-вю», – каже один із парламентарів.

Верховний представник ЄС із закордонних справ Катрін Аштон зазначила, що наразі ще немає покращень у переговорах із Росією щодо Грузії та Молдови.

Європейський Союз також вкотре закликав Росію приєднатися до позиції Ради безпеки ООН щодо заходів для припинення насильства у Сирії.

Тим часом Євросоюз підтримує бажання російських маніфестантів, які із все більшим розмахом проводять вуличні маніфестації, мати справедливі вибори президента. Координатор європейської дипломатії закликала російську владу прислухатися до «дедалі більшої групи громадян, що вимагають справжньої участі у виборах та хочуть рішучих антикорупційних заходів і припинення безкарності й готові мирно висловлювати свою позицію».

Очікування від березневих виборів будуть вищими – Аштон

«Ми вітаємо те, що запрошення (місії) Організації співробітництва та безпеки у Європі й інших спостерігачів знову було продовжене, – додає вона. – Але очікування від виборів цього разу будуть вищими. З’явилися випадки порушень протягом реєстрації кандидатів на президентські вибори. Я закликаю відповідальні установи Росії терміново скасувати рішення не реєструвати (голову партії «Яблуко») Григорія Явлінського».

Аштон додає, що російське керівництво повинне швидко відреагувати на зауваження Організації співробітництва та безпеки у Європі та докласти всіх зусиль, щоб провести справедливі та чесні вибори президента.

Резолюцію щодо політичної ситуації у Росії мають ухвалити на наступному засіданні.

Однак, російська влада вже неодноразово зневажливо реагувала на критику та рекомендації Європарламенту. Під час останнього брюссельського візиту президент Росії Дмитро Медведєв навіть заявив, що рішення парламенту ЄС для нього значення не мають, бо, як він тоді заявив, «Європарламент повинен займатися європейськими справами».

Двоступенева дипломатія щодо Ірану дає перші врожаї

Разом з тим, Верховний представник із зовнішньої політики Євросоюзу Ештон разом із депутатами Європарламенту особливо багато уваги приділили Ірану, на якого співдружність нещодавно наклала енергетичні та фінансові санкції. Як відомо із зауважень політичних лідерів країни та експертів, покарання Ірану за непослух суттєво обмежує можливості влади, яка завдяки нафтовій торгівлі має засоби для ядерних досліджень.

Відомо, що 23 січня Рада Євросоюзу висловилася за накладення ембарго на іранську нафту та замороження активів Центрального банку країни, влада якої, попри заклики міжнародної спільноти, продовжує розвивати свою ядерну програму.

Голова європейського дипломатичного корпусу Катрін Аштон при цьому зауважила, що чиниться «тиск, шляхом наших економічних та політичних можливостей, аби показати Ірану, що він повинен робити. З іншого боку – наше бажання наблизити переговори та діалог. Цим двоступеневим підходом ми й хочемо користуватися далі. Мета цих санкцій – створити потужну економічну дію, щоб посадити Іран за стіл переговорів».

Верховний представник ЄС із питань зовнішньої та безпекової політики Катрін Аштон, зокрема, засудила переслідування іранської опозиції та виступила із критикою іранських спецслужб, які за останні тижні арештували в країні численних журналістів та блогерів. Голова європейського дипломатичного корпусу закликала лідерів Ірану припинити цензуру інтернету та звільнити ув’язнених припинити переслідування працівників засобів масової інформації та встановити в країні мораторій на смертну кару.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG