Доступність посилання

ТОП новини

Україна змушена імпортувати електроенергію


Київ – Україна почала імпортувати електроенергію з Росії, водночас припинивши її експорт до Білорусі й Молдови. За словами експертів, це є наслідком відпрацьованості більшості ліній електропередач в Україні. Тому збіг двох чинників – сильних морозів та аварії на високовольтній лінії електропередачі у Запорізькій області – змінив енергетичний баланс країни.

Поблизу одного із сіл у Запорізькій області впала опора лінії, по якій подається електроенергія Запорізької АЕС на підприємства Південного Донбасу. У результаті потужність атомної станції знизилася. Це відбулося під час різкого похолодання до мінус 20 за Цельсієм. Відтак першопричиною припинення експорту електроенергії та початку її імпорту є погода, запевнила Радіо Свобода помічник голови правління ВАТ «Запоріжжяобленерго» Олена Ніколаєва.

«Вдарили холоди, народ масово вмикає усілякі обігрівачі. Тому можливо, вирішальним фактором було це, а не скорочення потужності Запорізької АЕС. Після того впала опора магістральної лінії 750 кіловольт. У результаті, за даними Запорізької облдержадміністрації, Запорізька атомна станція змушена була знизити потужність на 40 мегават. Дніпровськими Енергетичними Системами – власниками цієї опори – проводяться відновлювальні роботи», – повідомила Ніколаєва.

Енергетичній безпеці країни загрожують мисливці за металом?

Як з'ясувалося, опора впала через «мисливців» за металом, які розкрутили кріплення, що послабило конструкцію. За словами Олени Ніколаєвої, у Запорізькій області щороку фіксують близько 15 випадків розкрадання обладнання ліній електропередач. Цього разу міліція затримала трьох підозрюваних.

Відновити нормальні поставки електроенергії із Запорізької АЕС планується упродовж двох тижнів. Утім, на думку експертів, це не гарантує припинення імпорту, адже нинішня ситуація продемонструвала необхідність термінової модернізації ліній електропередач, більшість із яких відпрацювали проектний термін.

Без модернізації ЛЕП експорт не відновиться – Соколовський

Лише тоді можна буде розраховувати на заробіток від продажу електроенергії за кордон, зазначив у коментарі Радіо Свобода експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський:

«Тієї електроенергії, яку ми експортували, було дуже мало. Вона не відігравала великої ролі. Те, що ми маємо такі потенційні можливості, це факт. Те, що ми зараз імпортуємо електроенергію, я сподіваюся, що це тимчасове явище».

Україна входить до двадцятки найбільших виробників електроенергії у світі. На її території працюють 4 атомних електростанції, близько 30 гідро - і теплоелектростанцій.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG