Доступність посилання

ТОП новини

Для чого потрібні кадрові перестановки в музеях і заповідниках України?


Це роблять з метою відчуження державного майна – письменники
Київ – Київські письменники б’ють на сполох: зміна керівників п’яти українських музеїв та національних заповідників незаконна і відбувається з метою подальшого відчуження державного майна. Про це представники Київської письменницької організації заявили в четвер на прес-конференції, яку так і назвали: «Наступ на український культурний простір». Натомість у Міністерстві культури з такою думкою не погоджуються. Там стверджують: « розпродажів не буде», а всі кадрові рішення ухвалюються в рамках законодавства.

В Україні триває наступ на український культурний простір – керівників «Софії Київської», «Києво-Печерського культурного заповідника», заповідника «Биківнянські могили», Національного музею Тараса Шевченка і Національного музею архітектури та побуту «Пирогів» замінили на непрофесіоналів, заявив заступник голови київської письменницької організації Володимир Даниленко. Так відбувається тому, що влада прагне поставити на ці місця «своїх» людей, які б не заважали приватизації об’єктів, вважає Даниленко.

«Ці звільнення збіглись з реєстрацією у Верховній Раді законопроекту більшості про вилучення із переліку об’єктів, що не підлягають роздержавленню Києво-Печерської лаври, Почаївської лаври і Кременецького монастиря. Очевидно, що Московський патріархат хоче нарешті забрати собі Софію і Лавру. А щодо музею Шевченка – є бізнесмени, яким цей будинок (колишній Терещенка) впав в око, вони хочуть його викупити, а музей переселити десь на задвірки», – зазначив Даниленко.

«Об’єкти високої ліквідної вартості»

Колишній міністр культури і туризму України Ігор Ліховий підтверджує, що музеї та заповідники – це об’єкти «високої ліквідної вартості», і саме тому кадрові призначення в них відбуваються досить закрито і без громадського обговорення.

«Скрізь відбуваються призначення без презентації програми дій майбутніх керівників, без обговорення. Тут ми можемо говорити навіть про порушення законодавства, адже контракти з Нелею Куковальською (звільнена з посади директора заповідника «Софія Київська») і Наталею Клименко (звільнена з посади директора музею Шевченка) були розірвані, а вони не розриваються без вагомих причин! Крім того, існують наглядові ради в музеях, заповідниках, вони не працюють! Наглядові ради мають надавати рекомендації з приводу управління заповідниками і музеями, до них же ніхто не звертався!» – обурюється Ліховий.

Усі кадрові призначення були повністю узгоджені з наглядовими радами музеїв і заповідників, переконує міністр культури Михайло Кулиняк. А звільнення відбулися після перевірок, під час яких знайшли серйозні порушення, зазначає міністр.

«Були створені комісії, які комплексно перевіряли ці об’єкти. У музеї Пирогів, наприклад, КРУ виявило фінансові порушення. Це й стало причиною для відсторонення директора. У Софії Київській на території, що охороняється, без необхідних дозволів здійснювалося будівництво. Там же, без узгодження з міністерством, був розкритий саркофаг Ярослава Мудрого».

«Кадрового відбору не було»

Питання такого рівня мають вирішуватися зважено, прозоро і обов’язково за участі професійної громадськості, говорить голова правління Українського центру розвитку музейної справи Владислав Піоро. За його словами, у випадку п’яти новопризначених керівників музеїв та заповідників кадрового відбору чи конкурсу не було.

«Немає впливу професійної громадськості на систему прийняття рішень. А відсутність кадрового відбору конкретних персоналій і можливість нефахівців очолювати такі заклади національного рівня – це вже похідне від політики, яка зараз проводиться, а також від відсутності громадянського суспільства», – зазначає Піоро.

Робочим колективам заповідників і музеїв уже представили більшість нових керівників, які починають виконувати свої обов’язки.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG