Доступність посилання

ТОП новини

Мільярди на відходах – німецький досвід


Німеччина все інтенсивніше впроваджує використання вторинної сировини

Вероніка Крамар

Берлін – Німеччина все інтенсивніше впроваджує систему переробки відходів та використання вторинної сировини. Відповідно до результатів одного з останніх економічних досліджень, що оприлюднила Торгово-промислова палата у Берліні, були встановлені нові напрямки розвитку цієї сфери.

Зберігання природних ресурсів, заощадження енергії та коштів – ось основні цілі, які Німеччина вже не один рік реалізовує, налагоджуючи систему переробки відходів.

«Німеччині не вистачає власної сировини, вона змушена її імпортувати, а це коштує недешево. Багато сировини є у відходах і така можливість її використовувати дозволяє бути незалежним від імпорту та заощадити гроші», – говорить керівник федерального об’єднання вторинної сировини та утилізації відходів Йорґ Лахер.

На сьогоднішній день використання вторинної сировини замінює її імпорт вартістю 8 з половиною мільярдів євро на рік. Фахівці підкреслюють важливість переробки відходів для розвитку економіки усієї країни.

За офіційними даними, тільки у Берліні в цій галузі працюють близько 500 підприємств, а по всій країні – близько восьми тисяч.

За словами голови Торгово-промислової палати Берліна Яна Едера, досі концепція роботи підприємств із переробки відходів була пов’язана в основному з темою утилізації. Проте все більшого значення надають таким аспектам цієї галузі, як ефективність сировини, управління ресурсами та високоякісні технології переробки сміття.

Концепція використання вторинної сировини у Німеччині почала розвиватись після Другої світової війни. Тоді почали переробляти та повторно використовувати старий папір та текстиль, що на сьогоднішній день дуже популярний серед товарів, виготовлених зі вторинної сировини.

У паперовій промисловості частка такої продукції становить близько 70 відсотків. Інші матеріали – скло, наприклад, за словами експерта Йорґа Лахера, почали використовувати вже впродовж останніх 20 років.

На сьогоднішній день у Німеччині діє закон, що регулює систему утилізації та переробки сміття.

«Виконання цього закону починається з відповідальності кожного німця, який має сортувати своє побутове сміття – окремо пластик, біовідходи, скло, електроприлади, папір тощо», – наголошує експерт організації із захисту прав споживачів Єва Ґюнтер. Вона надає перевагу речам, що виготовлені зі вторинної сировини.

«Я, наприклад, використовую залюбки конверти для листування, що зроблені зі старих дорожніх карт, – зазначає Єва Ґюнтер. – Це дуже оригінальна ідея. При виготовленні цих конвертів не витрачали енергію та ресурси, що потрібні для нової продукції».

За словами експерта, від виду сировини залежить кількість переробок. Так, наприклад, для скла, пластика та металобрухту, вторинна сировина якого багато використовується у будівництві, вона є необмеженою. А от циклічність переробки паперу має певні межі, що становить приблизно 7 разів. То там вже є певні відмінності у якості, наголошує Єва Ґюнтер.

Вже у наступні 20-30 років німецькі експерти прогнозують суттєве зменшення сміттєзвалищ у країні завдяки переробці відходів від 80 до 90%.

Серед європейських країн, поряд із Німеччиною, практика переробки відходів найбільш широко впроваджена в Австрії та країнах Північної Європи. Подібна позитивна тенденція спостерігається і в Китаї та низці країн Латинської Америки, що спрямовують своє законодавство на організацію системи переробки та використання відходів, замість утворення масивних звалищ та захоронення відходів, дбаючи про своє сьогодення та майбутнє.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG