Доступність посилання

ТОП новини

Дежавю: Європі не вистачає газу, а Росія все валить на Україну (європейська преса)


Прага – У Європі знову відчувають нестачу російського газу. Газети наголошують, що вже близько 10 країн ЄС скаржаться на зменшення постачання газу з Росії. Тим часом, як зауважують оглядачі, «Росія та Україна звинувачують у цьому одна одну». Хоча, як наголошують деякі видання, Польща і Чехія також скаржаться на зниження об’ємів російського газу, коли вони отримують його не прямо з України, а через білоруські й німецькі мережі. Тим часом Президент України Віктор Янукович скаржиться у Мюнхені, що «ціна на російський газ є загрозою національній безпеці України». Європейська преса наголошує також, що від морозів уже загинуло понад 200 осіб, особливо критична ситуація в Україні.

Брюссельське видання EUObserver вважає за «дежавю» нинішні проблеми зі зменшенням постачання російського газу до ЄС. Тут наголошено, що про відчутне падіння обсягів надходження блакитного палива з Росії вже заявили 9 країн ЄС. Так, постачання російського газу до Австрії і Словаччини знизилося на 30 відсотків, до Польщі на 7 відсотків. Продовжує падати надходження російського газу до Італії. Видання цитує главу російського «Газпрому» Олексія Міллера, який звинувачує у зниженні надходження згаданих об’ємів газу з Росії до ЄС саме Україну, котра, як наголошує Міллер, «сьогодні бере газ на рівні 60 мільярдів кубічних метрів на рік, що виходить далеко за рамки обсягів, гарантованих контрактами». Хоча EUObserver наголошує, що падіння постачання газу, наприклад, до Польщі чи Чехії не пов’язане з українською ГТС. Поляки отримують газ через Білорусь, а чехи через німецьку компанію RWE. Тому, як зауважують тут, у «Газпромі» вже кажуть, що ця компанія долає нині внутрішні труднощі щодо постачання газу до ЄС. Джерела у «Газпромі» пояснюють це або досить довгими маршрутами, відстанями, що «потребує часу для подачі газу безпосередньо споживачам», або ж дещо вищим попитом, аніж це можна виконати через існуючі мережі. І цей попит, як кажуть у «Газпромі», суттєво зріс упродовж більш ніж тижня.

Reuters цитує, окрім Олексія Міллера, який звинувачує Україну у перевищенні відбору російського газу через українську транзитну ГТС, також і речників «Нафтогазу України», які заявляють, що виконують графік постачання блакитного палива до ЄС і не перевищують внутрішнього споживання, запланованого контрактами з Росією.

Німецька Süddeutsche Zeitung оприлюднила розмову з Президентом України Віктором Януковичем, який прибув до столиці Баварії на щорічну конференцію з питань безпеки. Відповідаючи на питання про зв’язок ув’язнення Юлії Тимошенко з відкладенням угоди з ЄС, Янукович знову повторив те, що «правосуддя в Україні незалежне», і гарантував удосконалення «системи права» через нові закони. Президент України також заявив, що спроби політизувати процес розслідування за новими кримінальними справами щодо Юлії Тимошенко завдає чимало шкоди, бо «мова йде про кримінальні справи, наприклад, ухиляння від сплати податків, а на такі питання може відповісти лише суд». Янукович також наголосив у Мюнхені, що найбільшою проблемою для України нині є «газовий контракт, укладений з Росією три роки тому на дуже невигідних для Києва умовах». Янукович також акцентував тут: «у довготривалій перспективі встановлена згаданим контрактом із Росією ціна на газ загрожує національній безпеці України та погіршує становище наших виробників на міжнародних ринках». Президент України також заявив у Мюнхені, що модернізація української газотранспортної системи потребує упродовж 5–7 років від 5 до 7 мільярдів доларів, і запропонував створити для цього «міжнародний тристоронній консорціум за участі як ЄС, так і Росії, де Москві та Брюсселю має належати по 33 відсотки, а Україні – 34 відсотки прав, що робить цю систему прозорою».

Австрійська Die Presse інформує, що в Україні за минулу ніч загинуло від морозів 38 людей і загальне число загиблих у країні від холоду перевищило вже 100 осіб. У Європі загинуло від морозів у цілому до 200 осіб, включно з жертвами в Україні. Причинами таких сильних морозів синоптики називають ясне небо та відсутність вітру і прогнозують пік холоду на наступні вихідні дні.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG