Доступність посилання

ТОП новини

Таке українське кіно


Київ – Цього дня минає 54 роки, як створили Союз кінематографістів України. Наприклад, 25 років тому на одній лише кіностудії Довженка знімали 12 повнометражних фільмів щороку. А зараз вітчизняне кіно існує «у телевізорі», констатують експерти. На українських кінопавільйонах, українською технікою знімають в основному серіали, де задіяні українські актори. Водночас цього року на вітчизняне кіно держава виділила рекордні 176 мільйонів гривень.

Зростає державне фінансування українських стрічок, є законодавчі ініціативи, щоб створити пільги для кіновиробників – усе це дає підстави для оптимізму бодай щодо наступного року, зауважує у коментарі Радіо Свобода голова Спілки кінематографістів Сергій Тримбач. За його словами, тепер усе залежить від того, як кіновиробники використають свої шанси. Основною проблемою може стати брак ідей і вміння розказувати історії з екрану, вважає Сергій Тримбач.

Українське кіно досить довго перебувало у стані, близькому до коми
Сергій Тримбач
«Українське нинішнє кіно досить довго перебувало у стані, близькому до коми. І зараз воно тільки намагається робити якісь перші кроки, піднімаючись із лікарняного ліжка, до якого воно було прикуте», – констатує Сергій Тримбач.

Де і як його показати?

Будь-який фільм – це продукт: мало його створити, треба, щоб було де і як його показати, зазначає режисер Марина Врода, володарка Золотої пальмової гілки Канського кінофестивалю за короткометражний фільм «Крос».

«Зараз почалися начебто зміни: люди почали об’єднуватися, говорити про те, що потрібні кінотеатри, що потрібні сценарії, режисери, продюсери. Але ці ініціативи повинні відбуватися не тільки на рівні держави, а й на рівні суспільства, на рівні самих митців, які повинні провокувати ці зміни», – зауважує Марина Врода.

На сьогодні майже весь асортимент галузі являє собою винятково телевізійний продукт: фільми і серіали, де задіяні українські актори, і – в першу чергу – українська техніка, зазначає кінокритик Олег Вергеліс.

Минулий рік, на думку журналіста, був, швидше, перехідним для галузі, а от цього року варто очікувати на прем’єри і кінодебюти.

Запуски нових проектів відбулись на основі пітчингів
Олег Вергеліс
«Певні запуски нових проектів відбулись на основі пітчингів. Щоправда, там 50% суперечливих назв, але, може, хоча б декілька будуть вдалими. Крім того, у цьому році уже запрошено на декілька фестивалів новий фільм Кіри Муратової «Кінопроби». Це все ж таки український фільм, хоча він більше космополітичного такого плану, але народжений тут. Я думаю, цікавою буде прокатна доля фільму Михайла Іллєнка – чи знайде цей фільм фестивальну підтримку у світі», – каже Олег Вергеліс.

За підтримки Віктора Януковича-молодшого

Крім того, за словами Олега Вергеліса, доля українського кіновиробництва частково залежатиме від можливого оновлення профільного законодавства. Зокрема, цим обіцяв опікуватись депутат-регіонал Віктор Янукович, який висловлював намір створити законопроект щодо розвитку українського кінематографу разом із Держкіно. За твердженням Януковича-молодшого, цього року для запуску готові 37 картин, дев'ять з яких – дебюти.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG