Доступність посилання

ТОП новини

Польсько-українські освітні ініціативи підтримує ЄС


Рівне – Польща, яка нині проводить легалізацію заробітчан, зацікавлена в тому, щоб на її території на законних підставах працювали українські фахівці і навчалися українські студенти. Черговий проект студентської обмінної програми презентували у Рівному польські бізнесмени і громадські діячі за участю Генерального консульства республіки Польща у Луцьку. Ідею підхопили польські виші, а кошти на її реалізацію виділяє Єврокомісія.

За останні роки інтерес українських громадян до польських вишів значно зріс, у той час як чимало поляків прагнуть отримати освіту в інших країнах Євросоюзу. Освіта для іноземців у Польщі платна. Шанси безкоштовно навчатися у Польщі донедавна мала лише молодь, яка має польське коріння, зазначив Генеральний консул консульства Польщі у Луцьку Марек Мартінек. Він повідомив, що нині існує спеціальна система отримання коштів від Євросоюзу для реалізації українсько-польських освітніх програм.

Цього року з’явилися шанси для розширення двосторонніх освітніх проектів, розповідає ініціатор проекту з українського боку Анатолій Ляшецький. Вони передбачають навчання українських дітей і студентів у Польщі та польських в Україні. Адже дипломи українських вишів визнані на території Республіки Польща.

Одним із найактивніших партнерів у реалізації проекту з українського боку став Рівненський медичний коледж. Його директор Ростислав Сабадишин розповідає: заклад повністю забезпечує потреби області в молодшому медичному персоналі. Тож досвід, якого набудуть його вихованці у Польщі, міг би бути корисним для підвищення рівня медичного обслуговування на Рівненщині. Так само, як і заняття та практики українських викладачів із польськими студентами, яких збираються навчати на факультеті фармації.
Зустріч у Рівному українських і польських освітян
Зустріч у Рівному українських і польських освітян

Головне – бажання вчитися, а кошти віднайдуть

Як повідомив керівник фірми «Осередок популяризації й освіти» в польському місті Пйотркуві-Трибунальському Цезари Бедка, освітнім ініціативам сприяє підготовка до Євро-2012. «Ми хочемо, щоб Рівненщина ефективно використала шанси, які дає Євросоюз, Євро-2012 і та добра, приязна атмосфера, яка склалася між нашими регіонами. Такі програми служать тому, щоб молодь на ґрунті вищого шкільництва усвідомила, що інтеграція розпочинається з неї», – пояснює польський партнер.

Але, каже він, є кілька проблем, які не можуть вирішити в українських родинах: «Найперша – недоступність такого навчання через неможливість фінансувати таке навчання дитини в Польщі. Для цього ми в нинішньому році готуємося до наступного року, щоб у якнайбільшої кількості студентів була можливість безкоштовно навчатися і проживати в Польщі».

Першою ластівкою масштабної навчальної молодіжної програми стане відпочинок у літніх таборах і навчання двохсот рівненських школярів у Польщі і двохсот польських – в Україні. Цього місяця польське Міністерство культури розпочало формування списків претендентів, а школярі вже вдома почали вивчати мову сусідньої країни.

Наступним кроком стане навчання польської та української мови, на яке виділяє кошти польська сторона. Студенти мають шанси потрапити на три-чотиримісячне або річне навчання. Окрему програму започатковують для бакалаврів, які хотіли б отримати диплом польського зразка.

Заступниця міського голови Галина Кульчинська вважає: подібний проект спонукає українську владу вживати заходів, щоб українець, який навчався у польському виші, прагнув після завершення навчання працювати в Україні. Водночас він міг би навчити молодих людей не лише професіоналізму, а й патріотизму. Бо, як висловилася українська поетеса Ліна Костенко, «все було в історії Польщі, не було тільки руїни духу».

Бажання долучитися до українсько-польської співпраці в освітній галузі після обговорення у Рівному виявили не лише місцеві, а й тернопільські та волинські виші. Зокрема, студенти і науковці Волинського Національного університету імені Лесі Українки та Рівненського Національного університету водного господарства і природокористування співпрацюватимуть у галузі охорони навколишнього природного середовища.
  • Зображення 16x9

    Валентина Одарченко

    Співпрацює  з  Радіо Свобода з 2000 року, власний кореспондент у Рівненській і Волинській області. Народилася 1965 року в місті Дубно. Закінчила факультет журналістики Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, юридичний факультет Національного університету «Острозька академія». З 1995 по 1999 рік очолювала першу на Рівненщині ФМ-радіостанцію «Нова хвиля».  Журналіст  Рівненської філії НТКУ. 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG