Доступність посилання

ТОП новини

У Рівному вшанували пам’ять генерал-хорунжого УПА Клима Савура


Молебень пам’яті Клима Савура в Оржівському лісі
Пам’ять легендарного головнокомандувача УПА-«Північ» Клима Савура (справжнє ім’я – Дмитро Клячківський) вшанували в неділю молебнем на місці його загибелі в Оржівському лісі під Рівним та провели панахиду в місцевій церкві, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

У Рівному опозиційні партії провели мітинг пам’яті. Вшанували упівського героя й очільники міської влади.

Мітинг пам’яті Клима Савура в Рівному
Мітинг пам’яті Клима Савура в Рівному
Клим Савур (справжнє ім’я – Дмитро Клячківський) був убитий у бою на Оржівських хуторах під Рівним 12 лютого 1945 року. Так завершилася операція НКВС під назвою «Щур», метою якої було знищення одного з найзапекліших ворогів радянської влади.

Уродженець тернопільського Збаража, Дмитро Клячківський зреалізував свій військовий хист на Волинському Поліссі, де пліч-о-пліч із легендарним командиром «Поліської Січі» Тарасом Бульбою-Боровцем боровся проти окупації українських земель. Восени 1941 року Клячківський очолив провід ОУН на Поліссі та Волині. До середини 1943 року під його прапорами опинилося кілька тисяч повстанців. Коли на початку 1944 року УПА розподілилася на терени, «Савур» став головним командиром найміцнішої групи УПА-«Північ».

У 1945-му на Волині та Поліссі були створені спеціальні підрозділи НКВС для ліквідації повстанських загонів. Лише один такий спецпідрозділ складався з 5 тисяч військових. Енкавеесівці оточили навколишні села, стискаючи кільце. 11 лютого у нерівному бою вони ліквідували загін із 70 повстанців, наступного дня їм вдалося натрапити на слід самого Савура та ще двох його побратимів. Для остаточного впізнання тіла привезли до рівненської тюрми. Поховання Клима Савура досі достеменно не відоме.

У 1952 році Дмитро Клячківський постановою УГВР був нагороджений Золотим хрестом заслуги ОУН. У незалежній Україні постали два пам’ятники Климові Савуру – на його малій батьківщині у Збаражі і в Рівному, під стінами колишньої в’язниці, де за роки різних окупацій зазнали насильницької смерті тисячі патріотів.

Пам’ятник Климові Савуру в Рівному
Пам’ятник Климові Савуру в Рівному
Тим часом приміщення колишньої Рівненської в’язниці, розташованої поряд із пам’ятником Климові Савуру, нині продане приватному підприємцеві. Міський голова Володимир Хомко обіцяв посприяти облаштуванню в цій споруді музею жертв окупації на кшталт львівської «Тюрми на Лонцького». Поки що новий власник звелів розбити внутрішні стіни приміщення, на якому встановлена меморіальна дошка.

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG